WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Olsztyn. Obudził się po 88 dniach

Olsztyn. Obudził się po 88 dniach

12.08.2016, godz. 05:00
OBUDZIŁ SIĘ PO 88 DNIACH
TOMASZ SUŁŻYCKI WYBUDZIŁ SIĘ Z ŚPIĄCZKI foto: Super Express

Nowatorska metoda wybudzania pacjentów ze śpiączki przyniosła efekty. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie 35-letni Tomasz Sulżycki odzyskał świadomość po 88 dniach od wypadku, któremu uległ. - Jest z nim kontakt, rozumie, co się do niego mówi i odpowiada - opisuje neurochirurg, prof. Wojciech Maksymowicz.

Tomasz Sulżycki pracował jako mechanik samochodowy. Okrutny pech dopadł go 13 maja tego roku. Siedział na murku obok kolegi, który nagle dostał ataku padaczki. Tomasz chwycił go, by się nie poobijał. Razem spadli z wysokości 3 metrów na beton. Tomasz upadł na głowę. Miał krwiaka mózgu. Operacja uratowała mu życie, ale zapadł w śpiączkę.

Na szczęście trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Tam lekarze w lipcu wszczepili mu stymulator mózgu. Co 15 minut wysyła on "porcję prądu", co ma pobudzić i lepiej odżywić neurony, które przetrwały po urazie. Stymulacja się powiodła!

- Tomek wie, kim jest, opisuje, jak się czuje, odzyskał w pełni świadomość i nie pamięta okresu śpiączki. Niestety, po wypadku został mu niedowład kończyn. Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna lekarzom za uratowanie syna. Przed nami jeszcze długa rehabilitacja - mówi Alicja Sulżycka (64 l.), matka pacjenta.

Pionierskie operacje w maju tego roku przeprowadził w olsztyńskiej klinice zespół prof. Wojciecha Maksymowicza pod kierunkiem japońskiego neurochirurga prof. Isao Mority, którego do Polski sprowadziła Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?". Operowano wtedy cztery osoby, w tym 22-letnią Olę, córkę aktorki. Kolejne zabiegi w lipcu olsztyńscy specjaliści przeprowadzili już samodzielnie.

Zobacz także: Morderstwo Klaudii i Patrycji. Jak doszło do zabójstwa kobiet? [WIDEO]

Źródło: RUPTLY/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: