WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Opole. Komunia święta w wersji bezglutenowej

Opole. Komunia święta w wersji bezglutenowej

19.08.2016, godz. 15:24
Komunia święta
foto: EAST NEWS

Świat nieustannie prze do przodu. W coraz większej ilości miejsc pojawia się możliwość spożycia pokarmu bez glutenu. W jednym z opolskich kościołów można nawet spożyć komunię świętą w takiej wersji! Wystarczy, że wierni przed mszą zgłoszą się do zakrystii i poinformują księdza, który przygotuje odpowiedni opłatek. Wierny może kupić go także sam. Pudełko z 50 sztukami bezglutenowych komunikantów kosztuje 15 zł. O sprawie donosi tamtejsza "Gazeta Wyborcza".

Osoby chore na celiakię mają problemy z przyjmowaniem komunii świętej, gdyż maleńki tradycyjny opłatek komunijny zawiera w sobie tak dużą dawkę glutenu, że jego spożywanie jest dla nich zabronione. Jak zdradziła na forum.celiakia.pl jedna z użytkowniczek: - Ja przyjmuję komunię pod postacią wina. Na początku trochę się wstydziłam, ale teraz już nie mam z tym oporów.

Proboszcz parafii katedralnej w Opolu, ksiądz Waldemar Klinger postanowił pomóc chorym w inny sposób, gdyż jak zauważył żartobliwie: - Gdybym w takiej postaci udzielał komunii, zaraz okazałoby się, że nie jedna, a dwieście osób uczulonych jest na gluten i do komunii stałaby cała kolejka.

Jak wspomina: - Gdy byłem proboszczem parafii w podopolskim Winowie, przyszła do mnie pani z pudełeczkiem, w którym miała hostię. Powiedziała, że jest chora na celiakię, dlatego kupiła bezglutenową hostię i prosi o możliwość udzielenia komunii właśnie w wersji bezglutenowej. Oczywiście zgodziłem się.

Wierni uczuleni na gluten powinni mieć możliwość otrzymania komunii świętej w wersji bezglutenowej w każdym kościele - reguluje to stanowisko Konferencji Episkopatu Polski jeszcze z 2009 roku (o taką formę udzielania komunii świętej zabiegało Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej) w którym czytamy: "Dotąd osoby te mogły przyjmować komunię św. pod postacią wina, obecnie mogą przyjmować pod postacią hostii niskoglutenowych wypieczonych zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary".

Na wspomnianym wyżej forum jest lista kościołów, w których wierni mogą - tak jak w Opolu - zgłosić chęć otrzymania komunii bez glutenu. Najwięcej świątyń jest w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Zobacz także: MAKABRA w Korszach! Ciało bez rąk i głowy w piwnicy

 

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: