WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Rozdzielone bliźniaczki syjamskie z Janikowa mają już 10 lat!

Rozdzielone bliźniaczki syjamskie z Janikowa mają już 10 lat!

15.11.2013, godz. 09:39
Daria i Olga Kołacz - bliźniaczki syjamskie
Olga i Daria urodziły się zrośnięte dolną częścią kręgosłupa foto: Super Express

10 lat temu historią syjamskich bliźniaczek z Janikowa żyła cała Polska. Wszyscy trzymali kciuki, kiedy małe bliźniaczki były operowane w Arabii Saudyjskiej. Dziś Olga i Daria mają chodzą już do czwartej klasy, biegają, śmieją się wygłupiają i żyją tak jak ich rówieśnicy.

Olga i Daria Kołacz urodziły się złączone dolną częscią kręgosłupa. Jedyna szansą na normalne życie była jak najszybsza operacja. Bardzo droga operacja. Rodzice bliźniaczek nie mieli szans, żeby zebrać potrzebne pieniądze.

Wtedy stał się prawdziwy cud! Z pomocą rodzinie przyszedł król Arabii Saudyjskiej. Zaprosił rodzinę do swojego kraju i tam zafundował operację za 1,5 mln dolarów. To było gigantyczne przedsięwzięcie. Przez 18 godzin na sali operacyjnej pracowało 50 lekarzy i pielęgniarek. Wszystko poszło zgodnie z planem.

Zobacz: ZDJĘCIA Rozdzielono bliźniaczki syjamskie połączone głowami

Kiedy rozdzielone dziewczynki wróciły do Polski czekał na nie tłum mieszkańców Janikowa i nowe, duże mieszkanie od władz miasta.

Mimo że operacja się udała, została niepewność, czy dziewczynki będą chodzić. Na szczęście obie rozwijają się prawidłowo. Chodzą, biegają, skaczą i bawią z koleżankami.

Olga i Daria maja już po 10 lat. Ale król z Arabii Saudyjskiej ciągle o nich pamięta. Właśnie maja miesięczną przerwę w nauce, bo wyleciały do Rijadu na badania kontrolne i rehabilitację.

Czytaj więcej: Atak na Wojewódzkiego: oddał policji pożyczony sweter!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: