WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Płać bezpiecznie swoim smartfonem

Płać bezpiecznie swoim smartfonem

10.09.2016, godz. 00:00
Płać bezpiecznie swoim smartfonem
foto: Materiały prasowe

Dzięki mobilnemu Internetowi bez wychodzenia z domu możemy opłacić rachunki, wysłać zeznanie podatkowe czy zrobić zakupy. Z tej ostatniej możliwości korzysta już blisko połowa internautów w Polsce. Szybkość i możliwość zrobienia zakupów przez telefon komórkowy kusi do tego stopnia, że łatwo zapomnieć o zagrożeniach czyhających w sieci. Na szczęście są aplikacje, które czuwają nad naszym bezpieczeństwem.

Sprzedaż mobilna rozwija się w tempie ekspresowym. Aplikacja pozwala na wyszukiwanie produktów po zeskanowanych kodach kreskowych, przeglądanie aukcji czy monitorowanie ich przebiegu.

Konieczny jest antywirus

Przed wykonaniem jakiejkolwiek transakcji warto upewnić się, że urządzenie, z którego korzystamy, jest dobrze zabezpieczone. Równie ważne, jak używanie legalnych i znanych programów jest zainstalowanie zapory antywirusowej i cykliczne jej aktualizowanie. Bez takiej ochrony szkodliwe oprogramowanie może niepostrzeżenie zainstalować się i umożliwić hakerom kradzież loginów oraz haseł. Program antywirusowy przede wszystkim ma chronić nasz komputer, laptopa, iPada czy smartfona przed wirusami, robakami komputerowymi, oprogramowaniem szpiegującym czy próbami wyłudzenia cennych danych. Pozwoli na bezpieczne korzystanie z e-sklepów, bankowości elektronicznej czy poczty elektronicznej. Sprytni hakerzy Hakerzy najczęściej wyłudzają informacje przez strony internetowe, SMS-y i e-maile, stworzone tak, że szatą graficzną, formą i treścią przypominają wiadomości przesyłane np. przez sklep czy firmę kurierską. Często te e-maile udają informacje o przesyłce, a tak naprawdę zawierają wirusy w postaci załączników, które mogą zainfekować telefon i przekazywać wpisywane w Internecie dane przestępcom.

Zasady bezpiecznych zakupów w sieci

- Korzystaj tylko z urządzenia, wyposażonego w dobry program antywirusowy
- Nigdy nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości, nie korzystaj z podanego linku i nie udostępniaj danych osobowych.
- Wybierz bezpieczne hasło, dotyczy to zarówno haseł do poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, jak i haseł, którymi zabezpieczasz swoje konta w bankowości elektronicznej. Dobre hasło powinno składać się co najmniej z 8 różnych znaków.
- Nie loguj się tym samym hasłem do kilku serwisów w nikomu nie udostępniaj jednorazowych kodów aktywacyjnych służących do akceptacji transakcji
- Sprawdź wiarygodność sklepu internetowego

Grzegorz Grzegorski, szef Usług Dodanych w T-Mobile

Polska Dzięki urządzeniom mobilnym możemy nie tylko miło spędzać czas, ale też szybko i wygodnie robić zakupy czy dokonywać operacji finansowych. Nasze dane i pieniądze będą bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio o to zadbamy. Dlatego należy używać tylko i wyłącznie sprawdzonych (np. autoryzowanych przez nasz bank) aplikacji – w sieci nie brakuje programów i stron wyłudzających od nas informacje. Aplikacje antywirusowe skutecznie ostrzegą przed zagrożeniem. Mają stale uaktualnianą bazę danych, która zawiera spis złośliwych stron, programów oraz wirusów. Ale w T-Mobile myślimy także o tych klientach, którzy aplikacji antywirusowej nie mają i projektujemy dla nich specjalne rozwiązanie, które będzie ich chronić jeszcze zanim wejdą na niezaufaną stronę.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: