WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska Płacisz wysokie rachunki za gaz? Zmień sprzedawcę!

Płacisz wysokie rachunki za gaz? Zmień sprzedawcę!

07.11.2016, godz. 00:00
Płacisz wysokie rachunki za gaz? Zmień sprzedawcę!
foto: Materiały prasowe

Gaz ziemny to taki sam towar jak każdy inny, który kupujesz w sklepie. Chcesz płacić mniej za rachunki? Poszukaj tańszego sprzedawcy. Zmiana jest bezpłatna. Nie musisz się też obawiać przerwy w dostawie gazu.

Kilka lat temu w Polsce zmieniły się przypisy i rynek gazu został uwolniony. Oznacza to, że możemy dowolnie wybrać sobie firmę, od której będziemy kupowali gaz. Różnice w cenie sięgają nawet 10 proc. Jeśli więc nie tylko gotujemy na gazie, ale używamy go także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania domu, zmiana będzie tym bardziej zauważalna w naszym portfelu.

Dlaczego gaz może być tańszy

Nie tak dawno Polska była uzależniona od gazu kupowanego w Rosji. Cena była więc stała. Teraz gaz można także kupić z innego źródła – w 2014 r. pojawiła się możliwość importu tego paliwa z krajów zachodnich. Kraje Europy Zachodniej niejednokrotnie kupują gaz rosyjski taniej niż my. Mają go także z innych źródeł nie tylko z Rosji, a do tego wolny rynek działa tam od dziesiątek lat, więc firmy konkurują ze sobą ceną. Gaz trafia na giełdy w Polsce oraz w innych krajach europejskich, gdzie kupują go firmy-sprzedawcy gazu. Dzięki temu na naszym rynku także jest wiele firm oferujących gaz odbiorcom. Ceny są zróżnicowane. Możemy wybierać wśród sprzedawców i zmieniać ich tak, jak np. zmieniamy operatorów telefonii komórkowej.

 Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę

Możliwość zmiany sprzedawcy gazu jest dla nas, klientów, szansą na wyższą jakość obsługi i niższe koszty błękitnego paliwa. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, który monitoruje rynek handlu gazem, na zmianę sprzedawcy do końca II kwartału 2016 r. zdecydowało się już ponad 48 tysięcy odbiorców, z czego większość to gospodarstwa domowe. To jednak wciąż bardzo mało. Przykładowo w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek gazu uwolniono już kilkadziesiąt lat temu, sprzedawcę gazu zmienia kilka milionów gospodarstw domowych rocznie. W Polsce konsumenci rzadziej korzystają ze swoich praw, bo po pierwsze często o nich nie wiedzą, a po drugie boją się, że zostaną oszukani. Na co więc dokładnie zwrócić uwagę i jak zadbać o to, by rzeczywiście zyskać na zmianie?

Dobrze przeczytaj umowę

Niestety, zdarza się, że firmy stosują nieuczciwe praktyki, np. zawierają w umowach niekorzystne dla klientów zapisy i ukryte opłaty dodatkowe. Dlatego warto sprawdzić rzetelność sprzedawcy. W Urzędzie Regulacji Energetyki działa Punkt Informacyjny dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych, nr tel. 22 244 26 36 (w godz. 8.15–16.15). Tu dowiemy się, czy dana firma ma wymagane prawem koncesje oraz czy może sprzedawać gaz do gospodarstw domowych. Sama umowa, którą otrzymamy do podpisania, powinna być zrozumiała i nie zawierać żadnych niekorzystnych zapisów. Jeśli mamy wątpliwości, nie podpisujmy jej od razu, a pokażmy prawnikowi lub specjaliście z biura rzecznika konsumentów (jest w każdym powiecie). Wiele z firm gazowych działa za pośrednictwem przedstawicieli handlowych. Jeśli podpisujemy umowę poza siedzibą firmy, na przykład u nas w domu, mamy 14 dni na jej wypowiedzenie bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Możemy sprawdzić, czy przedstawiciel reprezentuje daną firmę, dzwoniąc do jej siedziby lub na stronie internetowej (np. HEG uruchomił dla klientów infolinię 600 600 800 i weryfikację doradcy na stronie – https://heg.com.pl/dla-domu/zmiana-sprzedawcy-gazu). Stosując tych kilka prostych rad, można bez obaw podpisać umowę z nowym sprzedawcą i cieszyć się z niższych rachunków za gaz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: