WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Ksiądz Jerzy Popiełuszko ROCZNICA śmierci. 32 lata temu zamordowano kapłana

Ksiądz Jerzy Popiełuszko ROCZNICA śmierci. 32 lata temu zamordowano kapłana

19.10.2016, godz. 11:29
Ksiądz Popiełuszko na ołtarze - 1778
Ksiądz Popiełuszko na ołtarze foto: Archiwum

Jak działa moc wstawiennicza ks. Jerzego Popiełuszko? Duchowny znajduje pracę bezrobotnym, ulecza chorych na raka i strzeże przed pokusami księży. Dziś mijają 32 lata od śmierci brutalnie zamordowanego księdza.

- Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko (†37 l.), męczennik za wiarę, jest uznawany za człowieka świętego. Jego kult rozpoczął się od razu po śmierci - mówi kard. Kazimierz Nycz ( 64 l.), metropolita warszawski. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, jest postacią bliską sercu każdego Polaka. Urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy na Podlasiu. W 1972 r. został kapłanem. Na jego mszach za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu gromadziły się setki osób. Za swoje patriotyczne kazania był zastraszany i szykanowany. 13 października 1984 r. SB dokonała pierwszego nieudanego zamachu na ks. Jerzego. Kolejnego funkcjonariusze bezpieki spróbowali 19 października. W drodze z Bydgoszczy do Warszawy, pod pretekstem kontroli drogowej, aresztowali Popiełuszkę. Związali go i wrzucili do bagażnika fiata 125p. Potem torturowali.

Ks. Popiełuszko jest wzorem kapłana

Rozszarpali lewe ramię, połamali kości nóg, a ze stóp zerwali paznokcie. Na ciele wycięli skalpelem krzyż. Do nóg skatowanego księdza przywiązali sznurek z kamieniami i założyli na szyi pętlę, po czym wrzucili go do Wisły z tamy pod Włocławkiem. W 2010 r. Jan Paweł II beatyfikował Popiełuszkę. W 2014 r. ruszył proces kanonizacyjny na podstawie cudu uzdrowienia François Audelana (56 l.) z białaczki. - Ks. Popiełuszko jest wzorem kapłana, zaangażowanego, bliskiego ludziom, pełnego wiary - mówi ks. Józef Naumowicz, notariusz procesu kanonizacyjnego ks. Jerzego.

Dziś mijają 32 lata od śmierci brutalnie zamordowanego księdza.

 

Zobacz też: Ksiądz Popiełuszko zostanie ŚWIĘTYM! W końcu rusza proces kanonizacyjny

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: