Jak przygotować się do bezpiecznej podróży? [WIDEO]

i

Autor: materiały promocyjne

Jak przygotować się do bezpiecznej podróży? [WIDEO]

2016-01-15 1:00

Na polskich drogach jest coraz bezpieczniej. Policyjne raporty wyraźnie pokazują, że liczba śmiertelnych ofiar i rannych w wypadkach drogowych systematycznie spada. To m.in. efekt licznych akcji i kampanii społecznych uświadamiających, od czego zależy nasze bezpieczeństwo na drogach i promujących właściwe zachowania za kierownicą.

Przygotuj auto do jazdy

Stan techniczny samochodu, zachowanie kierowcy oraz warunki drogowe i pogodowe to kluczowe kwestie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powinniśmy na bieżąco dbać o stan techniczny swojego pojazdu i nie zapominać o regularnym przeprowadzaniu okresowych przeglądów. Na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu auta, zwłaszcza podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy, należy reagować natychmiast i nie odkładać naprawy zużytych części na później.

Od tego może zależeć bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. Szczególnie przed wyjazdem w dłuższą trasę powinniśmy pamiętać o właściwym przygotowaniu pojazdu i upewnić się, że nasz samochód jest sprawny technicznie. Dzięki temu uda się uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci awarii, uszkodzeń, a nawet kolizji czy wypadków.

Skontroluj stan opon

Co skontrolować przygotowując samochód do trasy? Bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależy od stanu opon, dlatego koniecznie należy to sprawdzić - czy bieżnik jest jeszcze odpowiednio głęboki, czy są dobrze napompowane, czy jest w nich właściwe ciśnienie (niskie ciśnienie może powodować dodatkowe nagromadzenie się ciepła, które może prowadzić do rozdarcia opony przy dużych prędkościach), czy są one dostosowane do warunków atmosferycznych (wymiana opon z zimowych na letnie i odwrotnie). Istotne jest także dopasowanie ciśnienia w oponach (również w kole zapasowym) do obciążenia auta. Trzeba tez usunąć duże zanieczyszczenia (np. kamienie) - wydłużymy trwałość opon i przede wszystkim zmniejszymy ryzyko groźnego wypadku na drodze.

Nie zapomnij o amortyzatorach i hamulcach

Przed wyjazdem warto też skontrolować zamocowanie, zbieżność kół oraz stan amortyzatorów. Sprawne amortyzatory odpowiedzialne są nie tylko za komfort jazdy czy odpowiedni kontakt koła z nawierzchnią, ale i za krótszą drogę hamowania. Nie mniej ważne jest sprawdzenie stanu układu hamulcowego (kontrola stanu klocków, które zużywają się bardzo szybko, tarcz, szczęk hamulcowych oraz poziomu płynu hamulcowego) i natychmiastowa wymiana uszkodzonych części, jeśli zauważymy uszkodzenia. Sprawny układ hamulcowy to większe bezpieczeństwo na drodze. Warto przed każdym wyruszeniem w trasę zrobić test hamowania, żeby upewnić się, czy wszystko działa prawidłowo. Test w stacji obsługi trwa tylko chwilę, a może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Sprawdź mechanizm kierowniczy

Kolejny element do sprawdzenia to układ kierowniczy, który odpowiada za skręt kół - niesprawny może być przyczyną groźnego wypadku. Konieczne jest również ustawienie geometrii zawieszenia. Jeśli o to nie zadbamy, możemy mieć problemy z prawidłową trakcją pojazdu i ryzykujemy wpadnięcie w poślizg. Nie zapominajmy także o sprawdzeniu filtra powietrza. Zatkany - może być przyczyną nieprawidłowej pracy silnika. Jeżeli filtr w naszym samochodzie ma już więcej niż 15 tys. km, to najwyższy czas go wymienić.

Zadbaj o widoczność

Tuż przed podróżą warto również otworzyć maskę naszego samochodu i sprawdzić stan oleju silnikowego, ilość płynu do spryskiwaczy w zbiorniku oraz płynu chłodniczego. Niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy ma także oświetlenie – niesprawne żarówki należy wymienić, warto także zabrać ze sobą zapasowy komplet. Trzeba też wyczyścić szyby, lusterka i reflektory, ocenić stan wycieraczek (pióra wycieraczek należy wymieniać przynajmniej raz w roku). Te elementy wpływają bowiem nie tylko komfort podróży, ale na widoczność podczas jazdy.

Dostosuj się do warunków

W trakcie podróży musimy dostosować technikę i sposób jazdy do warunków panujących na drodze biorąc pod uwagę takie czynniki jak pogoda, stan techniczny samochodu czy ograniczenia prędkości. Gdyby wszyscy kierowcy stosowali się do ograniczeń szybkości, liczba rannych i poszkodowanych w wypadkach mogłaby być niższa nawet o 25-30%. Niestety, około 40-50% kierowców przekracza dozwoloną prędkość i to właśnie jest najczęstszą przyczyną wypadków.

Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania

Receptą na bezpieczną podróż są przewidywalne zachowania na drodze. Trzeba zachować rozsądek i prowadzić tak, żeby móc odpowiednio zareagować w każdej sytuacji. Gwałtowne przyspieszanie, zwalnianie, niewłączanie kierunkowskazów czy inne niesygnalizowane manewry mogą zdezorientować innych użytkowników drogi. Dodatkowo musimy dbać o zachowaniu właściwego odstępu od pojazdu przed nami tak, by w sytuacji kryzysowej móc zareagować i wyhamować swoje auto. W czasie jazdy warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i brać pod uwagę zachowania innych użytkowników drogi i na tej podstawie oceniać zagrożenia.

Bezpiecznie z Orlenem

PKN Orlen od wielu lat aktywnie angażuje się w poprawę bezpieczeństwa n a drogach, m.in. poprzez liczne kampanie edukacyjne. Realizowane są one pod szyldem programu ORLEN. Bezpieczne Drogi i maja na celu uświadamianie problemów oraz zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także propagowanie właściwych zachowań. W ramach ubiegłorocznej kampanii „NOGA Z GAZU!" zwracano uwagę na dwa obszary mające zasadnicze znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na drodze, tj.: zmniejszenie prędkości w terenie zabudowanym i poprawa bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych.

Z kolei obecnie trwa akcja promująca właściwą postawę podczas jazdy, pokazująca niebezpieczeństwa wynikające z niewłaściwego ułożenia ciała w trakcie kierowania samochodem oraz ćwiczenia rehabilitacyjne, które niwelują zagrożenie deformacji sylwetki. Cykl filmów „Dobra Jazda", które PKN ORLEN sponsoruje właśnie w ramach kampanii można odnaleźć pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCHEXc3EnFTrBe9oCwjRpxDg

Przykład idzie z góry

Propagowanie kultury jazdy to również domena spółek z Grupy Orlen. Na przykład Orlen Oil jest sponsorem programu „Bezpiecznie – chce się żyć". Ten ogólnopolski projekt o charakterze edukacyjnym, przy wykorzystaniu technik multimedialnych, wskazuje przyczyny wypadków oraz zasady zachowania bezpieczeństwa na drogach regionu. Inny program edukacyjny Orlen Oil - „Smok Mądragon Daje Radę" - uczy przyszłych kierowców właściwych zachowań na drodze. Dotychczas wzięło w nim udział 120 tys. dzieci, ponad 800 policjantów, 600 strażaków i 1500 wolontariuszy reprezentujących PCK i służby medyczne.

Efekty edukacji są widoczne

W 2015 r. było o 2269 mniej wypadków , 298 mniej ofiar śmiertelnych i 3088 mniej rannych niż rok wcześniej. W minionym roku w 32 701 wypadkach zginęły 2 904 osoby, a 39 457 zostało rannych. Oznacza to blisko 7% spadek ilości wypadków drogowych, około 10% spadek liczby zabitych i ponad 7% spadek liczby rannych. W ciągu ostatnich ponad 20 lat, pomimo że po polskich drogach porusza się teraz trzy razy więcej pojazdów, było prawie 21 tys. mniej wypadków drogowych, a liczba zabitych zmniejszyła się o 3 840.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki