WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Podwyżki cen na Poczcie Polskiej. Podrożało wysyłanie listów

Podwyżki cen na Poczcie Polskiej. Podrożało wysyłanie listów

15.01.2013, godz. 10:38
Podwyżka na poczcie
foto:

Kolejna podwyżka w tym roku! Przed wrzuceniem listu do skrzynki lepiej się upewnić, czy wysyła się list z właściwym znaczkiem. Od początku roku znaczek na normalny list lub kartkę kosztuje już 1,60 zł! Drastycznie - o ponad 2 złote - wzrosły też ceny znaczków na pocztówki i listy wysyłane za granicę.

Jakby podwyżek było mało, po kieszeni dostaną też klienci Poczty Polskiej. Ludzie są zaskoczeni, bo próżno w urzędach pocztowych szukać informacji o nowych cenach. - Nie miałam pojęcia o nowych cenach znaczków, na poczcie nie ma nigdzie informacji na ten temat albo jest dobrze ukryta - mówi Joanna Paczyńska (59 l.) z warszawskiej Pragi-Południe. - Mam nadzieję, że moje wcześniejsze listy dotrą do adresata - dodaje.

Trudno się w tym wszystkim połapać, bo nowe znaczki za 1,60 zł nie są jeszcze dostępne w sprzedaży ani widoczne w pocztowych witrynach. Do starego znaczka za 1,55 zł dodawany jest po prostu jeden o wartości 5 groszy.

Najwięcej stracą ci, którzy często wysyłali najtańsze, ekonomiczne lub priorytetowe listy. Zamiast 1,55 zł zapłacą teraz 1,60 zł za list ekonomiczny. Drastycznie wzrosła natomiast cena znaczków na list lub kartkę (do 50 g) wysyłaną za granicę. Zamiast wcześniejszych 2,40 zł lub 2,50 zł (w zależności od kraju) zapłacimy teraz (bez względu na kraj) aż 4,60 zł!

Na terenie Polski zmiany dotyczą głównie listów zwykłych i poleconych nadawanych w trybie ekonomicznym i priorytetowym. - Zmiany w cenniku dotyczą uproszczenia i ułatwienia procesu nadawania przesyłek - tłumaczy Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej. - Obecnie z sześciu przedziałów wagowych powstały trzy: do 350g, 350g - 1000 g i 1 kg - 2 kg - wyjaśnia.

Na listy krajowe nadawane jako ekonomiczne do 350 g obowiązuje teraz jedna cena - 1,60 zł (dotychczas wahała się ona od 1,55 do 1,90 zł w zależności od wagi). W przypadku listów poleconych do 350 g (również w trybie ekonomicznym) cena wynosi 3,80 zł (wcześniej od 3,75 do 4,10 zł). Nie zmieniły się natomiast ceny paczek doręczanych na terenie kraju.

- Naszym celem jest dopasowanie oferty do wymagań rynku. E-Przesyłka jest nadal najtańszą paczką i kosztuje tylko 7 zł - wyjaśnia Zbigniew Baranowski.

Zbigniew Baranowski: Nowy cennik jest prostszy

Poczta Polska koncentruje swoje działania na upraszczaniu oferty i poprawie terminowości swoich usług. Obecnie z sześciu przedziałów wagowych powstały trzy: do 350 g, 350 g - 1000 g, 1 kg - 2 kg. Na listy krajowe ekonomiczne do 350 g obowiązuje cena - 1,60 zł. W przypadku listów poleconych do 350 g (tryb ekonomiczny) cena wynosi 3,80 zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: