WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego. RELACJA NA ŻYWO z pogrzebu

Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego. RELACJA NA ŻYWO z pogrzebu

05.08.2016, godz. 12:50
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO
UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE KARDYNAŁA FRANCISZKA MACHARSKIEGO foto:

Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego. Kardynał zmarł we wtorek w wieku 89 lat w krakowskim szpitalu, gdzie trafił kilka tygodni temu po upadku w mieszkaniu. Uroczysta msza pogrzebowa w intencji zmarłego kardynała rozpoczęła się w piątek o godzinie 11.00. Byłego krakowskiego metropolitę pożegnał kard. Stanisław Dziwisz, który przewodził mszy pogrzebowej. RELACJA z uroczystości pogrzebu kard. Macharskiego na SE.pl.

Pogrzeb kardynała Franciszka Macharskiego - program uroczystości. Kard. Franciszek Macharski został pochowany w Krakowie. O godzinie 11.00 rozpoczęła się msza w intencji zmarłego księdza. Przewodniczył jej obecny metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Po uroczystej mszy za zmarłego kapłana trumna z jego ciałem została złożona do grobu. Grób kard. Franciszka Macharskiego znajduje się w Krypcie Biskupów Krakowskich w katedrze na Wawelu, a dokładnie pod konfesją św. Stanisława. Trumna została złożona obok grobu kard. Adama Sapiehy. Na pogrzebie kardynała był prezydent Andrzej Duda z żoną, premier Beata Szydło. Na kilka dni przed śmiercią kardynała odwiedził w szpitalu papież Franciszek i udzielił mu namaszczenie chorych. RELACJA NA ŻYWO z pogrzebu kard. Franciszka Macharskiego znajdziesz na SE.pl.

12.50 Krypta została zamknięta, tak jak doczesne życie kardynała Franciszka Macharskiego. Uroczystości pogrzebowe zostały zakończone.

12.45 Trumna z ciałem duchownego została złożona w grobie. Dzwon Zygmunta nadal bije.

12.40 Kard. Dziwisz: - Ufamy, że Chrystus zmartwychwstały wskrzeci naszego brata kard. Franciszka, gdy przyjdzie w chwale.

Rozlega się dźwięk dzwonu, to dzwon Zygmunta bije żegnając kardynała.

12.36 Przy trumnie stoją kapłani, prezydent z małżonką.

12.30 Trumna na barkach kleryków krakowskiego seminarium jest odnoszona do krypty. Za chwilę zostanie złożona w grobie.

12.25 Przypomnijmy, trumna kardynała Franciszka Macharskiego zostanie złożona w Krypcie Biskupów Krakowskich pod ołtarzem św. Stanisława obok grobu kard. Adama Sapiehy.

12.20 Za chwilę trumna zostanie złożona do grobu. Do krypty mogą wejść jedynie kapłani, władze państwowe i najbliższa rodzina zmarłego kardynała.

12.10 Trwa komunia święta. Przyjęli ją m.in.: premier, prezydent, pierwsza dama, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

12.05 Tak wygląda pogrzeb kardynała Macharskiego. Jest bardzo gorąco, zebrani muszą chować się pod parasolami. Nagranie umieścił na Twitterze Marcin Kędryna z kancelarii prezydenta.

11.55 Za chwilę nastąpi komunia święta.

11.35 Kard. Stanisław Dziwisz w czasie kazania mówi: - Dziękujemy Bogu, że nam Go dał. Szedł konsekwentnie Drogą, na którą zaprosił Go Chrystus.

11.30 Na trumnie położony został otwarty ewangeliarz, podobnie jak na trumnie Jana Pawła II, a także tiara biskupia.

11.20 Wśród osób, które uczestniczą w pogrzebie kardynała Macharskiego jest para prezydencka Andrzej Duda z żoną Agatą Dudą. Jest premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ministrowie.

11.15 Tuż obok trumny z ciałem duchownego stoi biało-czarne zdjęcie kardynała. Uśmiechniętego, takiego zapamiętają go Polacy.

11.10 Mszy w intencji zmarłego przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup krakowski.

11.06 Papież Franciszek przesłał telegram na uroczystość: - Jednoczę się z wiernymi w Polsce za życie i trud pasterski tego duchownego. Pan wprowadził go do grona oznaczonych odkupieńczą krwią. Posługę pełnił z oddaniem. Niech Pan przyjmie go do swojej chwały. To wzruszające słowa papieża.

11.05 Wielu kapłanów przybyło pożegnać zmarłego.

11.00 Rozpoczyna się uroczysty pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego. Przed katedrą ogromna rzesza ludzi, którzy chcą pożegnać duchownego, wielkiego pasterza.

10.30 Niebawem początek mszy za zmarłego kardynała.

10.15 Pogrzeb rozpocznie się punktualnie o 11.00. Udział w tej ważnej uroczystości zapowiedziała premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda.

9.50 Tłumy wiernych gromadzą się przed katedrą na Wawelu, by pożegnać swojego byłego metropolitę i towarzyszyć mu w ostatniej drodze.

9.30 Trumna z ciałem kardynała została wyprowadzona z katedry wawelskiej na jej dziedziniec.

8.20 Premier Beata Szydło będzie na uroczystości pogrzebowej kardynała Macharskiego. Na Twitterze Kancelarii Premiera Rady Ministrów pojawiła się oficjalna informacja: Dziś o 11 Beata Szydło weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych śp. kardynała Franciszka Macharskiego.

8.10 Trumnę z ciałem duchownego przewieziono wczoraj konnym karawanem na Wawel. To tam zostaną złożone doczesne szczątki kardynała Franciszka Macharskiego.

7.50 Tłumy mieszkańców Krakowa żegnały ukochanego kardynała.

7.40 Wczorej w Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe kard. Franciszka Macharskiego. O godzinie 17.00 mszę świętą w intencji kardynała Macharskiego koncelebrował arcybiskup Gądecki. - Modlimy się o to, ażeby ten skromny i jednocześnie wielki człowiek Kościoła, wielki Polak, został przyjęty przed oblicze Boże i doznał tego, co nazywamy odpłatą za ludzkie trudy i jego cierpienia - powiedział o zmarłym duchownym. W nabożeństwie żałobnym uczestniczyli: nuncjusz apostolski w Polsce - abp Celestino Migliore, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - kard. Stanisław Ryłko oraz  metropolita warszawski - kard. Kazimierz Nycz.

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: