WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Polscy lekarze przywracają wzrok

Polscy lekarze przywracają wzrok

16.06.2017, godz. 09:23
OPERACJA OKA W 3D.
foto: Super Express

Kubuś Badeński (9 l.) stracił wzrok w jednym oku. Chłopiec bawił się wapnem. Wystarczyła chwila nieuwagi i wapno chlapnęło w twarz chłopca, uszkadzając mu oko. Dla Kuby i jemu podobnych pacjentów jest jednak nadzieja, że uda się im przywrócić dobre widzenie. Lekarze z Katowic już potrafią w takich przypadkach przywracać wzrok.

Lekarze z katowickiego Okręgowego Szpitala Kolejowego u kilku pacjentów dokonali przeszczepu nabłonka rogówki oka z komórek macierzystych. Współpracują w tym zakresie z włoskim Miastem Modena, gdzie komórki macierzyste są hodowane. - Ze zdrowego oka pobieramy odcinek rąbka rogówki o wymiarach 2 mm. Materiał ten pakujemy i wysyłamy do Włoch. Tam przez 6 miesięcy komórki są hodowane. Gotowe przyjeżdżają do nas, a my przeszczepiamy je w oko, które zostało wypalone. Komórki są osadzone na specjalnej substancji, która jest ściśle chronioną tajemnicą. Nazywamy ją ciastem po portu.. Po przeszczepie „ciasto” znika, a komórki zaczynają pracować odbudowując nabłonek rogówki. W jednym z przypadków pacjent, który przed operacją widział na okulistycznej tablicy tylko największy rząd literek, po niej potrafi czytać te z rzędu ósmego – mówi Edward Wylęgała, kierownik oddziału klinicznego okulistyki w katowickim szpitalu.

Ta metoda ma uratować oko Kubusiowi. - Wycinek ze zdrowego okaz został pobrany. Czekamy aż wróci z Włoch. Potem operacja. I za rok jeszcze jedna, bo Kuba ma bardzo zniszczoną też rogówkę. Jesteśmy dobrej myśli – mówi ojciec Kuby Grzegor4z Badeński (38 l.).

Katowiccy lekarze przeprowadzili już cztery takie operacje. Ostatnią tydzień temu. Łukasz Radowski (33 l.), który miał wypadek na placu budowy i wapno wypaliło mu oko z nadzieją czeka na jej efekty. - Nie zastanawiałem się czy poddać się tej terapii. Na chore oko praktycznie nie widzę. Liczę na to, że podobnie jak w przypadku wcześniejszych pacjentów ja zacznę widzieć literki przynajmniej w szóstym rzędzie – powiedział nam pacjent.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: