WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska PORADNIK: Jak przystroić nagrobek?

PORADNIK: Jak przystroić nagrobek?

26.10.2016, godz. 02:00
GROB NAGROBEK CMENTARZ
foto: AKPA

Lepiej już teraz kupić znicze, wiązanki czy wieńce, żeby nie przepłacać tuż przed samym świętem. Wybór dekoracji jest ogromny, producenci wymyślają coraz nowsze wzory, ozdoby, wprowadzają nowe kolory, pojawiają się też dekoracje w stylu amerykańskiego Halloween czy w polskich narodowych barwach. Zdarza się, że znicz wyglądem wcale nie przypomina znicza.

Jeśli nie chcesz ulegać modzie, możesz kupić tradycyjne znicze i piękne chryzantemy w doniczkach. Do wyboru masz żywe lub sztuczne kwiaty. Produkowane obecnie sztuczne kwiaty wyglądają jak prawdziwe, są perfekcyjnie wykonane z dobrej jakości plastiku i trwalsze niż żywe.

Gdzie nie przepłacisz

Najtaniej kupisz dekoracje w supermarketach, dyskontach, na giełdach kwiatowych i bazarach. Ceny bukietów, wiązanek i wieńców ze sztucznych kwiatów w supermarketach kształtują się od 3 do 20 zł, doniczki chryzantem już od ok. 6 zł. Najmodniejsze kolory to od lat: żółty, biały, bordowy i fioletowy, ale bywają też bladoróżowe, błękitne i lilaróż. Oprócz chryzantem modne są również róże, magnolie, storczyki i amarylisy.

W marketach znicze plastikowe możemy kupić już za 1 zł, czasami nawet za mniej, duże szklane ozdobne kosztują od 5 do 10 zł. Wkłady - od 1,30 do 5 zł do bardzo dużych lampionów.

Jaki znicz?

. Wybór zniczy jest ogromny. Plastikowe, szklane, z wymiennym wkładem, otwarte gipsowe lub gliniane, z wkładem LED, który zasila diodę w kształcie płomienia. Najpopularniejsze są tradycyjnie białe lub czerwone, ale też w modnym obecnie kolorze fioletowym i amarantowym.

. W tym roku na topie są też znicze szklane z efektem zmrożenia, w kolorze naturalnym, miodowym czy fioletowym, często ze zdobieniami brokatowymi. Na święta kupujemy raczej znicze duże, ponieważ lepiej prezentują się na grobach. Jeśli małe - to po kilka jednakowych sztuk. Duże znicze, o przeróżnych kształtach, np. kapliczek, kul, serc, często mają nadruki, zatopione sztuczne kwiaty, serduszka, plastikowe aniołki i witrażyki.

. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się znicze patriotyczne - w narodowych barwach, z orłem w koronie i polską flagą. Znicze te przeznaczone są przede wszystkim do palenia w miejscach pamięci oraz na grobach ludzi, którzy w sposób wybitny zaznaczyli się w naszej historii.

. Plastikowy czy szklany? Znicze plastikowe są dużo tańsze od szklanych, ale szybko się przepalają, stapiają i brudzą nagrobek. Nie nadają się też do wielokrotnego uzupełniania wkładami, bo się kopcą i topią. Dlatego coraz większe jest zainteresowanie zniczami szklanymi z wymiennymi wkładami. Czas ich palenia wynosi nawet 95 godzin. Z kolei znicze diodowe w zależności od baterii palą się nawet 90 dni.

Czytaj: Tę wieś nawiedzają duchy nazistów

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: