WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Pasożyt nużeniec atakuje w kinach 3D? Żyje na okularach - posłowie się boją

Pasożyt nużeniec atakuje w kinach 3D? Żyje na okularach - posłowie się boją

08.04.2010, godz. 09:55
Nużeniec ludzki pod mikroskopem
- Nużeńcem bardzo łatwo można się zarazić - mówi prof. Jerzy Szaflik (65 l.), krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki. - Jest to pasożytniczy pajęczak, wielkości 0,3-0,4 mm. Potrafi wgryźć się w skórę lub tworzyć kolonie w torebkach włosowych, m.in. rzęs, wywołując chorobę zwaną nużycą. Pojawiają się wówczas ropiejące krosty, brzegi powiek są swędzące i zaczerwienione, wypadają rzęsy. W cięższych postaciach występują alergie, wągry, zakażenia bakteryjne, ropnie... - ostrzega prof. Szaflik. foto: Brak agencji
Ma obły kształt, jest białawy lub żółtawy i posiada 4 pary sztylecikowatych odnóży... To nużeniec - robal, który czyha na swoje nieświadome zagrożenia ofiary w kinach. Grupa przerażonych posłów PO już zaalarmowała minister zdrowia Ewę Kopacz (54 l.) i zażądała skontrolowania kin, które wyświetlają filmy w tak zwanej wersji 3D. Bo tam właśnie czai się nużeniec.

Z interpelacją do minister Kopacz wystąpiła czwórka parlamentarzystów PO. - Moi znajomi uskarżali się na bóle głowy po dwóch godzinach oglądania trójwymiarowego filmu. Nie wiadomo, czy specjalne okulary, które dostaje się w kinie przed seansem, są bezpieczne dla wzroku i układu nerwowego - niepokoi się poseł Piotr Cieśliński (32 l.).

Przeczytaj koniecznie: Geje grozili posłowi PiS, teraz trafią do więzienia?

Jego klubowa koleżanka Agnieszka Pomaska (30 l.) zwraca uwagę, że okulary przechodzą z nosa na nos i przez to mogą być przenoszone różne choróbska. Czy dramatyczny alarm posłów nie jest przesadzony?

- Nużeńcem bardzo łatwo można się zarazić - mówi prof. Jerzy Szaflik (65 l.), krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki. - Jest to pasożytniczy pajęczak, wielkości 0,3-0,4 mm. Potrafi wgryźć się w skórę lub tworzyć kolonie w torebkach włosowych, m.in. rzęs, wywołując chorobę zwaną nużycą. Pojawiają się wówczas ropiejące krosty, brzegi powiek są swędzące i zaczerwienione, wypadają rzęsy. W cięższych postaciach występują alergie, wągry, zakażenia bakteryjne, ropnie... - ostrzega prof. Szaflik.

Patrz też: Wydaliśmy 63 miliony zł na biura posłów

Właściciele kin twierdzą, że czyszczą trójwymiarowe okulary po każdym seansie. Na wszelki wypadek zalecamy jednak posłom, by przed pójściem do kina zaopatrywali się w płyn odkażający.

autor: Andrzej Antosik zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: