WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Przy zalaniu... nie ujdzie na sucho

Przy zalaniu... nie ujdzie na sucho

27.05.2017, godz. 00:00
Przy zalaniu... nie ujdzie na sucho
foto: SHUTTERSTOCK

Pani Małgosia dostała pilny telefon od sąsiadki z dołu – na suficie jej łazienki utworzyła się ciemna plama, z której kapie woda. Nic tylko puściła uszczelka albo pękł wężyk doprowadzający wodę do pralki!

Są takie dni, gdy pech goni pech. Gdyby się tak człowiek zatrzymał i zastanowił, to wszystko dało by się racjonalnie wytłumaczyć. Jednak stresujące sytuacje mają to do siebie, że trudno się zatrzymać, zastanowić i uniknąć błędów.

Pech za pechem

Pani Małgosia bardzo zdenerwowała się telefonem od sąsiadki. Pobiegła do szefa, zwolniła się z pracy i czym prędzej wsiadła do samochodu. Niestety, nie ujechała daleko. Ciężarówka jadąca przed nią zepsuła się i zablokowała dwa pasy. Pani Małgosia, tkwiąc w gigantycznym korku, cały czas zastanawiała się nad tym, czy woda stoi tylko w łazience, czy też wylała się na mieszkanie zalewając nowy parkiet. Łatwiej wydać kilkaset złotych na malarza, który naprawi sufit w łazience sąsiadki niż zrywać drogą drewnianą podłogę! Cóż się mogło stać – hydraulik źle podłączył pralkę? Pękł nieszczęsny wężyk – podobno bardzo częsta przyczyna zalań mieszkania? A może pękła rura i woda leje się szerokim strumieniem siejąc zniszczenie w domu pani Małgosi i jej sąsiadki z dołu? Zdenerwowana i zatopiona w przykrych myślach kobieta zaparkowała byle jak i biegiem ruszyła na swoje 5 piętro. Trzęsącymi się rękoma wyjęła klucze z torebki. Włożyła do zamka i... zamek się zaciął!

Pomoc fachowców

Pani Małgosia mocowała się z drzwiami dłuższą chwilę. Miała łzy w oczach – tyle razy prosiła męża, by wymienił ten stary zamek! Zawsze jednak było coś pilniejszego do roboty. A teraz masz! Kobieta zamknęła oczy, odetchnęła parę razy głęboko, opanowała się. Przypomniała sobie, że jej ubezpieczenie mieszkania w PZU obejmuje pomoc fachowców. Zadzwoniła do PZU. Poprosiła, by ubezpieczyciel przysłał czym prędzej ślusarza i hydraulika. Zbiegła do dozorcy, by poprosić go o zakręcenie wody w całym pionie. Niechże się już nie leje!

Po chwili na miejscu zjawił się ślusarz. Fachowiec bez problemu poradził sobie ze złośliwym zamkiem i mieszkanie stanęło otworem. Kobieta popędziła do łazienki – rzeczywiście pękł wężyk przy pralce. Woda zalała całą łazienkę i utworzyła sporą kałużę w przedpokoju. Pani Małgosia, niewiele myśląc, rzuciła w tę kałużę kilka ręczników, by woda nie rozlewała się dalej po mieszkaniu i zaczęła zbierać wodę. Gdy udało jej się jako tako osuszyć pomieszczenie, przyszedł hydraulik. Wymienił felerny wężyk i można było włączyć wodę w bloku. Pani Małgosia zgłosiła szkodę ubezpieczycielowi i poszła do sąsiadów, by przeprosić ich za straty. Sufit w łazience sąsiadki był w opłakanym stanie. Malowania nie uda się uniknąć. Pani Małgosia uspokoiła sąsiadów – ma ubezpieczenie PZU Dom od zalania własnego mieszkania, jak i szkód wyrządzonych sąsiadom. Ubezpieczenie pokryje straty w obu mieszkaniach – zniszczony parkiet w jej przedpokoju i sufit u sąsiadki.

Warto się ubezpieczyć

Ubezpieczenie mieszkania nie uchroni nas przed zalaniem, pożarem czy włamaniem i kradzieżą, ale zrekompensuje nam straty, jakie poniesiemy wskutek tych dramatycznych wydarzeń. Pozwoli wyremontować dom czy mieszkanie, odkupić zniszczone sprzęty, meble, ubrania. Samemu, z oszczędności, ciężko jest to zrobić zwłaszcza, gdy pożar czy powódź zabierają nam nagle cały dorobek życia. Jednak ubezpieczenie domu czy mieszkania ubezpieczeniu nierówne. Jedne firmy dają niewielką ochronę, inne – bardzo szeroką. Warto się wczytać w warunki ubezpieczenia. Niektórzy ubezpieczyciele do polisy dokładają szereg przydatnych bonusów. Na przykład polisa „PZU Dom" oprócz bardzo szerokiej ochrony majątku(od pożaru, przepięcia, zalania, huraganu, dewastacji, kradzieży z włamaniem, rabunku) daje nam także pakiet bardzo przydatnych usług assistance. Możemy wezwać fachowca – elektryka, hydraulika, stolarza, szklarza, ślusarza - w awaryjnej sytuacji. W trudnych momentach możemy liczyć na pomoc medyczną: lekarza, gdy nagle zachorujemy lub złamiemy nogę, pielęgniarki, gdy w wyniku wypadku trafimy do szpitala, a po jego opuszczeniu wciąż potrzebujemy pomocy, psychologa, gdy doznamy urazu psychicznego po nieszczęśliwym wypadku. Ubezpieczenie oferuje również szereg innych usług np. transport materiałów budowlanych potrzebnych do remontu po zalaniu, dozór domu, jeśli jest on niezabezpieczony po włamaniu czy posprzątanie domu po zniszczeniach na skutek huraganu oraz wiele innych usług.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: