WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Reforma edukacji 2017. Gigantyczne zwolnienia nauczycieli?!

Reforma edukacji 2017. Gigantyczne zwolnienia nauczycieli?!

19.09.2016, godz. 11:23
egzamin, sprawdzian, test, dzieci, uczniowie, szkoła, klasa, tablica, lekcja
foto: Eastnews

Reforma edukacji 2017. Podczas piątkowej konferencji prasowej minister edukacji zapowiedziała, że od roku szkolnego 2017 resort edukacji zacznie wdrażać reformę w szkołach. Zmiany jednak nie podobają się Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, który zaczął bić na alarm. Związkowcy przewidują, że reforma edukacji 2017 może spowodować masowe zwolnienia nauczycieli i pracowników administracji.

- Chcemy powrotu do idei liceum w miejsce kursu przygotowawczego do matury. Edukacja w szkole ponadgimnazjalnej została praktycznie skrócona do dwóch lat. Gimnazja nie wyrównują szans edukacyjnych i nie podnoszą jakości nauczania. W praktyce powstały gimnazja lepsze i gorsze - tłumaczyła założenia ministerstwa edukacji Anna Zalewska. Według pomysłu Prawa i Sprawiedliwości, gimnazja mają zostać przekształcone w 8-letnie szkoły podstawowe, nauka w liceum ma trwać 4 lata, zaś technika mają uczyć przez 5 lat.

Minister powiedziała też, że "trzeba unowocześnić" Centralną Komisję Egzaminacyjną, odpowiedzialną za przeprowadzanie egzaminów gimnazjalnych czy matur. Jako nowość należy odnotować fakt, że  po VIII klasie podstawowej odbywać się będzie egzamin.

Zmiany, które proponuje ministerstwo nie podobają się jednak związkowcom. Ich zdaniem, reforma edukacji 2017 może doprowadzić do masowych zwolnień w oświacie. - Według wstępnych szacunków ZNP, zagrożone będą etaty co najmniej 37 tys. nauczycieli gimnazjów, a wypowiedzenia otrzymają dyrektorzy 7,5 tysiąca szkół. Masowe zwolnienia grożą też około 30 tys. pracowników administracji i obsługi - czytamy na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

A wy jak oceniacie pomysł reformy edukacji 2017?

Zobacz także: Ziobro szykuje BAT na "alimenciarzy"! Drwiny z Kijowskiego

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: