Rekolekcje Wielkiego Tygodnia dla Czytelników Super Expressu: Sens Wielkiego Postu

2015-01-15 13:08

Wielu ludzi sądzi, że czas Wielkiego Postu nie jest potrzebny. Tak myślą ci, którzy próbują ukryć własne lenistwo, uzależnienia i słabości. Albo też uważają, że są lepsi od innych i samowystarczalni - mówi psycholog, ks. Marek Dziewiecki, rekolekcjonista "Super Expressu".

Drodzy Czytelnicy "Super Expressu", może dla wielu z was modlitwa, post i jałmużna to bezsensowne umartwianie się albo niepotrzebna rezygnacja z radości życia. Tymczasem Wielki Post i czas Wielkanocy to cenna propozycja nie tylko dla tych, którzy są przekonani, że Jezus ma rację, gdy wzywa nas do postu, modlitwy i nawrócenia się. To także wielka szansa dla niepewnych swej wiary i wątpiących, by mogli zatrzymać się w biegu i poświęcili parę chwil na zadumę, refleksję i wyciszenie. Wtedy można usłyszeć siebie i przyjrzeć się z innej perspektywy temu, co nas uwiera, boli i męczy. I właśnie Wielki Tydzień jest takim momentem, kiedy warto wracać do męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Jest to bowiem dowód, że Bóg nie przestaje nas kochać. Bez względu na to, w jakim stopniu w niego wierzymy, uznaje nas za swoje dzieci. Także wtedy, gdy przybijamy Jego Syna do krzyża. Oczywiście w ciągu tak krótkiego czasu nie da się naprawić naszego duchowego bałaganu. To jest praca na długie lata. Niemniej warto od czegoś zacząć i zadać sobie kilka pytań, chociażby: czy ja się jeszcze modlę, czy potrafię rozmawiać z Bogiem, czy jestem w stanie jeszcze bardziej w niego uwierzyć i mocniej mu zaufać?

Modlitwy rekolekcyjne i zaduma podczas Wielkanocy uwrażliwią nas na ludzi biednych materialnie i moralnie, pomogą dostrzec bliźniego i się z nim pojednać. To czas próby i nauki, kiedy uczymy się mądrości ducha i stajemy się lepsi. To także czas nawrócenia i najlepsza droga do Zmartwychwstałego Jezusa. A nawrócić się to znaczy zostać ambasadorem Boga na ziemi.

Podczas rekolekcji Wielkiego Tygodnia należy załatwić wiele spraw nie tylko z Bogiem, ale także ze współmałżonkiem, rodzicami, z dziećmi i znajomymi. To najlepszy moment, by wszystko naprawić. W przeciwnym razie zmarnujemy te dni, które zostały nam dane, byśmy mogli uleczyć swoją duszę.

Szczególnego znaczenia nabiera noc Zmartwychwstania - najważniejszy moment w historii ludzkości. Bóg wtedy potwierdza, że pokochał ludzkość nad życie.... swojego syna, kiedy to pozwala, by poprzez męczeńską śmieć na krzyżu Jezus odkupił grzechy nas wszystkich. A zmartwychwstały Syn Boży dodatkowo nas upewnia, że na tej ziemi jest jedna rzecz pewniejsza niż śmierć: nieodwołalna miłość Boga do człowieka! Bóg pokazuje nam w ten sposób, że żyć to znaczy kochać i przyjmować miłość. Życie bez niej staje się nieznośnym ciężarem i prowadzi do rozpaczy. Jezus pozwolił się ukrzyżować po to, byśmy już nie krzyżowali ani samych siebie, ani innych ludzi. I żeby każdy z nas coraz bardziej kochał.

Wszystkim Czytelnikom życzę radosnych spotkań ze Zmartwychwstałym Jezusem oraz miłości, jaka z Niego promieniuje! Błogosławionych Świąt!

Ks. Dariusz Marczak (41 l.), Dyr. Caritas Warszawsko-Praskiej: Ofiaruj Jałmużnę Wielkopostną

Jałmużna Wielkopostna - ideą akcji jest solidaryzowanie się w czasie Wielkiego Postu z człowiekiem biednym, cierpiącym i głodnym. Bezdomni i bezdomne matki z dziećmi, ludzie ubodzy, single, którzy przyjechali do pracy z różnych stron Polski i mieszkańcy warszawskiej Pragi to podopieczni Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, który prowadzi 40 ośrodków charytatywnych. Coraz częściej trafiają do nas ludzie, którym w życiu się coś nie udało, a wstydzą się wrócić tam, skąd pochodzą. Na ich potrzeby Caritas uruchomił specjalne placówki, które w większości utrzymuje z własnych środków i darów. Dotacje państwowe są coraz mniejsze, a problemów ludzkich coraz więcej. Choćby dziewczyny, które mają problemy z nauką i wychowawcze mogą znaleźć przystań w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Caritas. Podróżujący pociągami i miejscowi bezdomni, a także ubożejące rodziny dostaną posiłek w jadłodajniach im. św. Brata Alberta, np. na warszawskiej Pradze wydawanych jest ich ok. 1000 dziennie. Caritas prowadzi Punkt Pomocy Doraźnej, noclegownie dla bezdomnych mężczyzn, świetlice i ogniska wychowawcze dla dzieci, domy samotnej matki, placówki socjoterapeutyczne, warsztaty terapii zajęciowej, Centrum Interwencji Kryzysowej, Środowiskowy Dom, Saskie Centrum Rodziny i Ośrodek Duszpasterstwa Osób Specjalnej Troski. Istotną częścią działalności Caritas DWP jest opieka i niesienie pomocy ludziom chorym. Zajmują się tym stacje opieki Caritas DWP. Główne zadania stacji to opieka medyczna i pielęgnacyjna nad chorymi oraz rehabilitacja.

Zobacz: REKOLEKCJE 2015! Na czym polegają? Jak długo TRWAJĄ?

Post i modlitwa

Czytelnikom, którzy nie mogli z jakiegoś powodu uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych, podpowiadamy, co robić podczas Wielkiego Tygodnia, by spotkać się z Bogiem.

Modlitwa. Żałuj za swe grzechy, odmawiaj codziennie dodatkowe modlitwy, weź udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej. Modlitwa jest lekarstwem na pychę. Wyspowiadaj się!

Post. Podejmij umartwienia cielesne i duchowe - odmów sobie ulubionych potraw oraz przyjemności. Nie flirtuj, nie uwodź - post jest przeciw pożądliwości oczu i ciała.

W Wielki Piątek, jeśli jesteś zdrowy, zachowaj post ścisły, czyli pozostań o chlebie i wodzie. Zrezygnuj z alkoholu, zabaw hucznych, tańców i imprez klubowych.

Zrób sobie wielkopostne postanowienie, np. nie będę przeklinać, obgadywać znajomych albo przez cały rok będę pomagać chorej sąsiadce w zakupach (w postanowieniach nie chodzi tylko o 40 dni postu, to ma być konkretna zmiana).

Jałmużna. Zaoszczędź jakąś sumę pieniędzy, np. na niekupionych paczkach papierosów, i wpłać na dobroczynny cel.

Ks. Marek Dziewiecki, psycholog: Co powinieneś robić w Wielkim Tygodniu?

1. Idź na koncerty muzyki kościelnej, słuchaj pieśni wielkopstnych
2. Czytaj Pismo Święte, literaturę katolicką, rozważaj Mękę Chrystusa
3. Weź udział w rekolekcjach parafialnych, także internetowych "Super Expressu" na www.se24tv.pl prowadzonych przez ks. Romana Trzcińskiego
4. Kochaj się częściej z mężem/żoną, gdyż miłość nie pości
5. Pogódź się z innymi, wybacz innym złe występki

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki