WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Rok szkolny 2016.2017 zmiany. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym? [LISTA]

Rok szkolny 2016.2017 zmiany. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym? [LISTA]

01.09.2016, godz. 09:00
szkoła
foto: Dreamstime

Już dzisiaj rozpoczyna się kolejny rok szkolny 2016/17. Uczniowie zakończyli beztroski okres wakacyjny i wracają do klas, ławek oraz kolegów i koleżanek. To również pora na powrót do pracy dla wszystkich nauczycieli. W tym roku Ministerstwo Edukacji zaplanowało kilka zmian nie tylko dla uczniów, ale też właśnie dla pedagogów. Jakie to zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej w tym roku przyszykowało kilka znaczących zmian nie tylko dla uczniów, ale też dla rodziców oraz nauczycieli. Planów jest dużo i wszystkie mają być realizowane stopniowo, a ostatecznie ukształtować się do roku 2022/23. Gruntowną i największą zmianą będzie likwidacja gimnazjów oraz utworzenie 8-klasowej szkoły podstawowej. To jednak najszybciej wydarzy się w następnym roku szkolnym. A jakie zmiany nastąpią jako pierwsze?

- Od 1 września bieżącego roku zniesiony zostanie obowiązek szkolny dla 6-latków. W tym roku najmłodsi uczniowie rozpoczną swoją naukę w wieku 7 lat. Młodsze, sześcioletnie dzieci, będą mogły pójść do 1 klasy tylko jeśli wcześniej chodziły do przedszkola, lub gdy uzyskały pozytywną opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

- Zlikwidowany zostanie sprawdzian dla szóstoklasistów. Od następnego roku szkolnego Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniała specjalne testy diagnostyczne, które pozwolą na ocenę poziomu wiedzy i umiejętności uczniów przed kolejnym etapem ich edukacji.

- Oceny z etyki i religii będą wliczane do średniej. Od zeszłego roku na świadectwach szkolnych pojawiają się oceny z religii lub etyki - to od ucznia zależy na co chce uczęszczać. Ta zmiana dotyczy jednak uczniów, chodzących na oba przedmioty. Do tej pory w klasyfikacji ocen wyliczano średnią zarówno z religii, jak i etyki. Teraz oba te przedmioty pojawią się na świadectwie osobno i również osobno będą wliczały się do średniej wszystkich ocen.

- Do sklepików powrócą drożdżówki. Po walkach z żywnością dostępną dla dzieci w sklepikach szkolnych, MEN w końcu poddało się w kwestii drożdżówek. Nie będą to jednak te same tłuste bułki. Ministerstwo zdrowia ustaliło nowe warunki - pieczywo, owszem, ale z wyłączeniem produkowanego z ciasta głęboko mrożonego. Czekolada? Tak, ale musi zawierać minimum 70% miazgi kakaowej. A jeśli guma do żucia, to tylko bezcukrowa. 

Nauczycieli także czeka kilka zmian - zniesione zostaną jednorazowe dodatki uzupełniające, ale pojawi się w zamian dodatek za wychowawstwo - czyli pełnienie funkcji wychowawcy klasy. Zmieni się także system kwalifikacji nauczycieli - osoba, która ukończyła tylko studia licencjackie może pracować wyłącznie w przedszkolach i szkołach podstawowych. Dopiero tytuł magistra pozwoli na pracę we wszystkich typach szkół.

Zobacz też: Egzamin gimnazjalny 2017. Terminy egzaminów [HARMONOGRAM]

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: