WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska RZĄD przyjął wstępny projekt BUDŻETU na rok 2013. Deficyt równy OKOŁO 35 MLD ZŁOTYCH.

RZĄD przyjął wstępny projekt BUDŻETU na rok 2013. Deficyt równy OKOŁO 35 MLD ZŁOTYCH.

05.09.2012, godz. 14:47
Donald Tusk na posiedzeniu rządu
foto: SE/EAST NEWS

We wtorek rząd przyjął wstępny projekt budżetu państwa na rok 2013. Centrum Informacyjne Rządu podaje, że deficyt ma wynosić około 35,6 mld złotych.

W stosunku do założeń budżetowych sprzed kilku miesięcy spadły wskaźniki dotyczące wzrostu gospodarczego, wzrostu zatrudnienia czy realnych płac. Projekt zakłada, że realny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniesie 1,9 proc., Inflacja ma wynieść 2,7 proc., wzrost zatrudnienia - 0,2 proc.

Do ustalenia planu wydatków budżetowych na 2013 r. zastosowano tymczasową dyscyplinującą regułę wydatkową (chodzi o mechanizm ograniczający wzrost wydatków publicznych). Elementem wzmacniającym efekt tej reguły będzie utrzymanie w 2013 r. zamrożenia funduszu wynagrodzeń we wszystkich jednostkach państwowej sfery budżetowej. Jest to niezbędne dla zahamowania wzrostu długu publicznego w Polsce.

Według Centrum Informacyjnego Rządu niższe niż zakładano w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa dochody budżetu państwa nie pozwalają na utrzymanie zakładanego wcześniej poziomu deficytu, który miał wynosić nie więcej 32 mld zł.

Założenia budżetu na przyszły rok są realistyczne w dobie kryzysu w strefie euro oraz sytuacji gospodarczej w Europie i na świecie - tak podsumowuje je były minister gospodarki Janusz Steinhoff. Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej podkreśla konieczność dalszych reform w Polsce. Mają one przynieść dalsze oszczędności.

Projekt budżetu trafi teraz do konsultacji z partnerami społecznymi w Komisji Trójstronnej. Zgodnie z konstytucją, rząd musi złożyć do Sejmu projekt budżetu na następny rok najpóźniej do 30 września.

autor: Marcin Młynarczyk zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: