WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Senior Śląski. Kąp się na zdrowie

Senior Śląski. Kąp się na zdrowie

22.08.2016, godz. 00:00
Kąp się na zdrowie
foto: SHUTTERSTOCK

Kąpiele lecznicze są podstawowym rodzajem zabiegów przyrodoleczniczych. Od dawna stosuje się je w sanatoriach i spa, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się naturalne źródła wód mineralnych oraz borowiny.

Najpopularniejsze są kąpiele solankowe – przydatne głównie w leczeniu chorób mięśni i stawów – oraz siarczkowe – stosowane w przypadku schorzeń skórnych. Można stosować je w formie intensywnej, w wannie lub w basenie, łącząc podreperowanie zdrowia z relaksem i przyjemnością.

Jak leczy kąpiel

Co się dzieje, gdy zanurzamy ciało w kąpieli z dodatkiem preparatu leczniczego? Działają na nas bodźce fizyczne – ciśnienie wody i jej temperatura. Pod wpływem ciepłej (ale nie za gorącej!) wody naczynia krwionośne rozszerzają się i krew zaczyna szybciej krążyć. Rozszerzają się też pory skóry, ułatwiając wnikanie w głąb ciała dobroczynnie działających składników mineralnych.

Kąpiele solankowe (solanki) zawierają m.in. jony sodu i chloru, a ponadto związki siarki, magnezu, wapnia, potasu i inne. Działają drażniąco na skórę, pobudzają układ krążenia, przyspieszają przemianę materii. Stosuje się je m.in. po urazach, w różnych postaciach gośćca, w chorobach kobiecych, a nawet w leczeniu otyłości. Podobnie działają kąpiele siarczkowe, których głównym składnikiem są jony siarczkowe i siarkowodór. Działając drażniąco na skórę, kąpiel taka wywołuje chwilowe przekrwienie zarówno skóry, jak i narządów wewnętrznych. Pobudza przemianę materii, oczyszcza organizm z toksyn i wpływa odczulająco na skórę.

Dobroczynna borowina

Borowina jest jednym z najcenniejszych darów natury. Złoża, z których pochodzi, zaczęły się formować około 10 tys. lat p.n.e., po ustąpieniu lodowca. Powstały z obumarłej rośliności bagiennej i występują w środkowo-wschodniej Europie. Nasze zasoby słyną z czystości i wysokiej jakości, dlatego określane są czarnym złotem Polski.

Borowina to przede wszystkim ogromne bogactwo cennych substancji organicznych oraz związków o działaniu estrogennym, które wykorzystuje się w leczeniu chorób kobiecych. Borowina zawiera również rozmaite sole i krzemionkę. Kwasy organiczne i sole nadają jej właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry.

Borowiną wspomaga się leczenie stanów zapalnych, schorzeń mięśni, kości i stawów, a nawet chorób kobiecych. Ponadto po zabiegu borowinowym, np. kąpieli czy okładach, skóra jest gładka jak aksamit.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: