WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl se.pl wiadomości wiadomości polska polska Senior Śląski. Upał jest groźny dla sercowców

Senior Śląski. Upał jest groźny dla sercowców

18.07.2016, godz. 15:28
Upał jest groźny dla sercowców
foto: Super Express

Choroby układu krążenia, a więc także bardzo popularne nadciśnienie, choroby serca i żylaki stają się w upał o wiele bardziej dokuczliwe. Warto wtedy szczególnie o siebie dbać.

Temperatura powyżej 25OC sprawia, że organizm ludzki musi się bardzo starać, by utrzymać właściwą temperaturę ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić.
Ciśnienie nam spada i odwadniamy się. Jednak organizm osoby starszej nie potrafi już tak precyzyjnie regulować ciśnienia tętniczego, jak to się dzieje u osób młodych. To dlatego upał może być zagrożeniem dla życia osób z chorobami układu krążenia.

Osoby starsze szczególnie w czasie fal upałów powinny pamiętać, by częściej mierzyć ciśnienie. Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. Nie wolno im również zbyt długo przebywać na słońcu. W upał należy także zrezygnować z wysiłku fizycznego, także pracy na działce czy marszu z kijkami nordic walking. Lepiej pozwolić sobie na odpoczynek, drzemkę, relaks w cieniu. Koniecznie trzeba odpowiednio nawadniać organizm, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Powinniśmy pić nawet do czterech litrów, najlepiej niegazowanej wody, naparów ziołowych czy owocowych herbatek. Dla osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku przeciwnadciśnieniowego. Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni omówić ze swoim lekarzem sposób postępowania w czasie wysokich letnich temperatur.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: