WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska Senior Śląski. Upał jest groźny dla sercowców

Senior Śląski. Upał jest groźny dla sercowców

18.07.2016, godz. 15:28
Upał jest groźny dla sercowców
foto: Super Express

Choroby układu krążenia, a więc także bardzo popularne nadciśnienie, choroby serca i żylaki stają się w upał o wiele bardziej dokuczliwe. Warto wtedy szczególnie o siebie dbać.

Temperatura powyżej 25OC sprawia, że organizm ludzki musi się bardzo starać, by utrzymać właściwą temperaturę ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić.
Ciśnienie nam spada i odwadniamy się. Jednak organizm osoby starszej nie potrafi już tak precyzyjnie regulować ciśnienia tętniczego, jak to się dzieje u osób młodych. To dlatego upał może być zagrożeniem dla życia osób z chorobami układu krążenia.

Osoby starsze szczególnie w czasie fal upałów powinny pamiętać, by częściej mierzyć ciśnienie. Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120/80 a 139/89 mm Hg. Nie wolno im również zbyt długo przebywać na słońcu. W upał należy także zrezygnować z wysiłku fizycznego, także pracy na działce czy marszu z kijkami nordic walking. Lepiej pozwolić sobie na odpoczynek, drzemkę, relaks w cieniu. Koniecznie trzeba odpowiednio nawadniać organizm, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Powinniśmy pić nawet do czterech litrów, najlepiej niegazowanej wody, naparów ziołowych czy owocowych herbatek. Dla osób leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego upalny dzień może zadziałać jak dodatkowa, niezaplanowana dawka leku przeciwnadciśnieniowego. Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinni omówić ze swoim lekarzem sposób postępowania w czasie wysokich letnich temperatur.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: