WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Siostry zakonne miały MALTRETOWAĆ niepełnosprawne dzieci w DPS-ie

Siostry zakonne miały MALTRETOWAĆ niepełnosprawne dzieci w DPS-ie

06.09.2016, godz. 12:12
Zakonnica
foto: Archiwum

Siostry serafitki, które prowadzą w Białce Tatrzańskiej, Dom Pomocy Społecznej dla niepełnosprawnych umysłowo dzieci i młodzieży są podejrzane o maltretowanie fizyczne i psychiczne podopiecznych - podaje serwis GazetaKrakowska.pl. Prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Od kilku miesięcy prowadzone jest śledztwo w sprawie aktów przemocy, do jakich w ostatnim czasie miało dochodzić w ośrodku dla niepełnosprawnych umysłowo dzieci i mężczyzn w Białce Tatrzańskiej - podaje Gazeta Krakowska. Do niedawna placówka była uznawana za jedną z najlepszych w całym kraju. Pierwszy raz zgłoszenie do prokuratury wpłynęło w kwietniu tego roku. - Wstępne ustalenia policji potwierdzały nasze obawy - mówi Barbara Bogdanowicz, prokurator rejonowa z Zakopanego w rozmowie z "Gazetą Krakowską". Sprawa została przekazana do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu. - Podejrzewamy, że w Domu Pomocy Społecznej, gdzie leczeni są niepełnosprawni chłopcy i mężczyźni, dochodziło do aktów znęcania się nad pacjentami. Maltretowanie miało charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny i określiliśmy je jako popełnione ze "szczególnym okrucieństwem". Sprawa jest jednak na tak początkowym etapie, że nikomu nie postawiliśmy jeszcze zarzutów - podkreślił Michał Trybus, prokurator okręgowy.

We wtorek na stronie internetowej zakonu pojawiło się oświadczenie podpisane przez siostrę Agnieszkę Bachul - przełożoną prowincjalną Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej:

"W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi sprawy niewłaściwego traktowania podopiecznych w DPS w Białce Tatrzańskiej prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej, oświadczam, że natychmiast po otrzymaniu niepokojących informacji o pewnych nieprawidłowościach w zachowaniu pracowników wobec podopiecznych placówki podjęto działania w celu ich wyjaśnienia. W ostateczności zadecydowano o odwołaniu dyrektorki DPS.

Na miejsce odwołanej została mianowana przez Zgromadzenie siostra Grażyna Gacek, która posiada długoletnie doświadczenie pracy z dziećmi i bardzo dobre referencje.

Obecnie sprawę wyjaśnia Prokuratura w Nowym Sączu przy pełnej współpracy ze strony Zgromadzenia.
Postępowanie jest w toku i dotychczas nie postawiono nikomu konkretnych zarzutów.

Zgromadzeniu bardzo zależy na wyjaśnieniu tej sprawy dla dobra podopiecznych, którym służy w Białce Tatrzańskiej od kilkudziesięciu lat."

Zobacz: Ogólnopolska akcja przeciwko pedofilom. Zatrzymano 12 osób

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: