WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska ŚLUB KOŚCIELNY - Kościół wprowadza ZMIANY przepisów: KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI wydłużony do 6 MIESIĘCY, ankiety dla narzeczonych

ŚLUB KOŚCIELNY - Kościół wprowadza ZMIANY przepisów: KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI wydłużony do 6 MIESIĘCY, ankiety dla narzeczonych

29.05.2012, godz. 14:17
ślub, para młoda, nowożeńcy, państwo młodzi, pan młody, panna młoda
foto: EAST NEWS

Narzeczeni, którzy planują zawrzeć związek małżeński w kościele powinno uzbroić się w cierpliwość. Kościół Katolicki wprowadza zmiany przepisów w udzielaniu ślubów kościelnych. Żeby wziąć ślub kościelnych trzeba będzie załatwić określone formalności. Kurs przedmałżeński przed ślubem będzie trwał nie 10 godzin, a 6 miesięcy. Poza tym przyszli małżonkowie będą musieli wypełnić ankietę, w której odpowiedzą na pytania dotyczące ich cielesnego pożycia.

Projekt dokumentu wprowadzający zmiany z zasadach udzielania ślubów kościelnych powstawał przez kilka miesięcy. W marcu Benedykt XVI przesłał dokument do konsultacji do wszystkich biskupów na całym świecie. Na rozpoczynających się 30 maja 2012 r. VII Światowych Spotkaniach Rodzin w Mediolanie papież ma ogłosić kiedy dokument o zmianach przepisów w udzielaniu ślubów kościelnych zacznie obowiązywać.

Zmiany w ŚLUBACH KOŚCIELNYCH

Kościół Katolicki chce wprowadzić zmiany przepisów obowiązujących przy udzielaniu ślubu kościelnego. Jak czytamy w "Dzienniku Polskim" narzeczeni będą musieli odbyć obowiązkowe nauki przedmałżeńskie, a ponadto wypełnić ankiety dotyczące ich wspólnego życia, także aspektów seksualnych.

Obecnie, żeby wziąć ślub w kościele trzeba zaliczyć kurs przedmałżeński, ale nie ma żadnego dokumentu papieskiego, który określałby jak mają wyglądać takie przygotowania. Gazeta podaje, że w Polsce od 1975 roku obowiązuje instrukcja Episkopatu Polski.

Narzeczeni, którzy chcą zawrzeć związek małżeński w kościele muszą zgromadzić odpowiednie dokumenty (odpis aktu chrztu, bierzmowania i zaświadczenie o ukończeniu lekcji religii), pójść do swojego proboszcza, by spisać protokół, a następnie odbyć kurs przedmałżeński, który trwa od 8 do 10 godzin i zgłosić się na konsultacje w kościelnej poradni życia rodzinnego.

Nowe przepisy nałożone przez Watykan wymagają, by kurs przedmałżeński został wydłużony do 6 miesięcy, a zamiast wykładów mają być organizowane spotkania w formie warsztatów. Stolica Apostolska chce bowiem, by przyszli małżonkowie zdali sobie sprawę, że małżeństwo to nie tylko papier legalizujący związek, ale przede wszystkim wytężona praca nad budową szczęśliwego związku dwóch ciał i dusz.

To Benedykt XVI zainicjował dyskusję na temat zmiany zasad udzielania ślubów kościelnych i nauk przedmałżeńskich. Ojciec Święty jest bowiem zaniepokojony coraz większą liczbą wniosków o unieważnienie małżeństwa. W archidiecezji warszawskiej liczba spraw o unieważnienie małżeństwa w ciągu pięciu ostatnich lat wzrosła z 300 do 400 rocznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: