Sprzedajesz papierosy nieletnim? Możesz stracić!

2014-12-15 1:00

Polskie prawo zabrania sprzedaży papierosów nieletnim. Niestety, nie zawsze jest przestrzegane. Często zdarza się, że osoby, które nie skończyły 18 lat bez problemu kupują papierosy. Wynika to z różnych przyczyn: chęci zysku, braku świadomości obowiązującego prawa czy sugerowania się wyglądem klienta.

Za wykroczenie, jakim jest sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim, sprzedawcy grozi mandat w wysokości 500 złotych, z kolei za brak w sklepie informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia mandat wynosi 150 złotych. Grzywnę taką mogą nałożyć funkcjonariusze policji, straży miejskiej i Inspekcji Handlowej.

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do sądu grozi kara grzywny (nawet do 2 tys. zł ) oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego. Dodatkowo z powództwem cywilnym o zadośćuczynienie przeciw sprzedawcy może wystąpić rodzic osoby niepełnoletniej, która kupiła wyroby tytoniowe.

Stop paleniu wśród nieletnich

Restrykcyjne działania zapobiegające sprzedaży papierosów młodzieży przez punkty sprzedaży detalicznej popiera również firma British American Tobacco Polska, która od wielu lat szkoli pracowników sklepów na temat identyfikacji nieletnich i metod odmawiania im sprzedaży papierosów. Narzędziami wspierającymi są materiały informacyjne o regulacjach prawnych i skutkach ich nieprzestrzegania obowiązującego prawa.

Takie jest prawo

Co mówić i robić, jeśli nieletni chce kupić papierosy:

  • nie sprzedawaj papierosów osobom poniżej 18. roku życia,
  • w przypadku jakichkolwiek wątpliwości poproś o okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego wiek,
  • jeśli nieletni chce kupić papierosy w imieniu osoby dorosłej, np. rodzica, odmów i wyjaśnij, dlaczego sprzedaż jest możliwa tylko osobie dorosłej,
  • w przypadku pytania o powód odmowy odpowiadaj wprost: Takie jest prawo.

Aby przepisy były skuteczne, konieczne jest, aby odpowiednie służby z całą stanowczością egzekwowały kary, gdy są one łamane. Postulowane jest, aby kary, np. grzywny, były na tyle dotkliwe, aby skutecznie zniechęcać do tego rodzaju czynów każdego sprzedawcę, także tego działającego nielegalnie.

PODSTAWA PRAWNA

W Polsce sprzedaż wyrobów tytoniowych regulowana jest Ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, z 9 listopada 1995 r. (Dz.U. z 1996, Nr 10, poz. 55 z późn. zmianami)

Art.13. ust.1pkt 1 Kto sprzedaje wyroby tytoniowe wbrew zakazom określonym w art. 6, podlega karze grzywny.
Art. 13. ust. 3 (...) orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia oraz Kodeksem wykroczeń, z dnia 20 maja 1071 r. (Dz.U. z 2013, Nr 482z poźn. zmianami)
Art. 24. § 1 Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki