WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Stara podnośnica statków Henrichenburg

Stara podnośnica statków Henrichenburg

07.11.2016, godz. 00:00
Stara podnośnica statków Henrichenburg
foto:

Kiedy w XIX w. zbudowano wielkim wysiłkiem kanał wodny Dortmund – Ems, okazało się, że płynące nim statki by wpłynąć do rzecznego portu przeładunkowego muszą zostać podniesione... bagatela 14 metrów w górę. I problem ten rozwiązano dzięki prawdziwemu cudowi techniki jakim jest podnośnica Henrichenburg.

Autorem cudu był inżynier Rudolf Haack. Skonstruował on dźwig, który podnosił mierzący 67 m długości, 8,2 m szerokości i 2 m głębokości basen wraz z wodą i stojącymi w niej statkami o żądane 14 metrów. Tę gigantyczną pracę wykonywały pompy o stosunkowo niewielkiej mocy, które jednak skutecznie dźwigały 3100 ton wypełnionego wodą koryta. Dzięki temu urządzeniu port w Dortmundzie, aż do roku 1962 mógł pełnić swoją funkcję. Dopiero wtedy, staremu dźwigowi Henrichenburg nadano imię czcigodnego zabytku techniki, a jego funkcję przejął nowy wyciąg o wymiarach 85 x 11,40 x 2,50 m. W gruncie rzeczy była to jednak inżynierska kopia urządzenia sprzed półtora wieku z okładem. Inna sprawa, że ten nowy dźwig w roku 2005 także uznano za zabytek.

Pozostała monumentalna budowla, którą z wielkim zainteresowaniem oglądają sympatycy turystyki przemysłowej z całego świata. Budynki obu śluz zostały włączone do turystycznego kompleksu Park Waltrop. Henrichenburg stał się centralnym punktem Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego w Zagłębiu Ruhry. Westfalskie Muzeum Przemysłu oprócz wind, prezentuje unikalną kolekcję zabytkowych statków, z holownikiem „Fortuna" i statkiem „Franz-Christian". Stara technika okazuje się wyjątkowo malownicza.

LWL-Industriemuseum Schiffshebewerk Henrichenburg:
Am Hebewerk 2, 45731 Waltrop
Godz. otwarcia: wt.-nd. 10:00-18:00, wejście do godz. 17.30.
www.lwl.org/industriemuseum/standorte/schiffshebewerk-henrichenburg/english

Cennik wstępu do muzeum:
normalny: 4,00 €
ulgowy: 2,50 €
dzieci i młodzież od 6 do 17 lat: 2,00 €
rodzinny: 9,00 €


Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Zagłębia Ruhry: www.ruhr-tourismus.de oraz całych Niemiec: www.germany.travel .

 

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: