Se.pl wiadomości polska Strajk nauczycieli w Warszawie. Protestują przeciwko likwidacji gimnazjów

Strajk nauczycieli w Warszawie. Protestują przeciwko likwidacji gimnazjów

19.11.2016, godz. 09:28
Strajk nauczycieli
foto: EAST NEWS

Dziś ulicami Warszawy około godziny 12:00 ruszy manifestacja nauczycieli, rodziców i samorządowców, którzy sprzeciwiają się pomysłom Ministerstwa Edukacji. Manifestacja przejdzie pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole". Organizatorzy liczą na udział około 50 tysięcy osób.

Nowa minister edukacji zapowiedziała, że w przeciągu najbliższych miesięcy znikną gimnazja i zostaną zastąpione 8 letnimi podstawówkami i 4 letnimi szkołami średnimi. Nowa reforma oświaty nie podoba się nauczycielom oraz rodzicom oraz członkom Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Manifestacja jest wspólnym przedsięwzięciem kilkunastu organizacji i stowarzyszań - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz. - Działamy wspólnie, by wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec tych planów, zamierzeń i działań podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - dodał Broniarz.

Mimo chęci rychłego wprowadzenia w życie nowej reformy, ministerstwo nie potrafi określić szczegółów, przez co rodzice nauczyciele i dzieci żyją w niepewności. Wielu uczniów czuje się poszkodowanych. - Wielu gimnazjalistów pyta: Dlaczego pani minister tak źle się o nas wyraża?. Co mamy im powiedzieć? Że są najsłabszym ogniwem, że są potworami, na jakie kreują ich media, rząd, ministerstwo. Nie możemy na to pozwolić - stwierdził Broniarz.

Manifestacja zaczyna się o 12:00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Następnie przedstawiciele wszystkich środowisk biorących udział w strajku, złoży petycję w Pałacu Prezydenckim z wnioskiem do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie reformy edukacji. Protest przejdzie Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem przejdą na ul. Wiejską. Tam usypią kopiec z kredy, tuż przed gmachem Sejmu. Będzie to symbol "złamanej kariery edukacyjnej uczniów oraz zawodowej nauczycieli".

Zobacz: Wielki protest nauczycieli 19 listopada. O co walczą pedagodzy? [HARMONOGRAM]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: