WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Strażnicy Pamięci wybrani

Strażnicy Pamięci wybrani

09.11.2016, godz. 02:00
Wołyń, Wojciech Smarzowski
foto: printscreen Facebook

Twórcy filmu "Wołyń", rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - oto tegoroczni laureaci plebiscytu Strażnik Pamięci.

Konkurs organizowany przez redakcję tygodnika "Do Rzeczy" wyróżnia osoby i instytucje, "dzięki którym polska historia wychodzi z kart podręczników, dzięki którym wydarzenia z przeszłości żyją w naszej pamięci, dzięki którym możemy być dumni, że przyszło nam żyć właśnie w Polsce". W kapitule nagrody zasiada m.in. redaktor naczelny "Super Expressu" Sławomir Jastrzębowski.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: twórca, instytucja oraz mecenas. Pierwszą z nich odebrali ludzie odpowiedzialni za film "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Ich dzieło przestawia tragedię ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP, "mierząc się z trudną historią w formie atrakcyjnego artystycznie dzieła".

W drugiej z kategorii triumfowało stowarzyszenie Memoriał - to rosyjska instytucja historyczna zajmująca się m.in. badaniem zbrodni i represji, jakich Sowieci dopuszczali się na zniewolonych przez siebie narodach.

Strażnikiem Pamięci na polu mecenatu została PWPW "za liczne działania mające na celu przypomnienie Polakom ważnych epizodów z naszej historii". Nagrodę specjalną portalu dorzeczy.pl otrzymała PGNiG za zapewnienie wszystkim żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego darmowych dostaw gazu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: