WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Stres, brak koncentracji i motywacji czy agresja. Przyczyny? Hałas i niska jakość powietrza!

Stres, brak koncentracji i motywacji czy agresja. Przyczyny? Hałas i niska jakość powietrza!

06.10.2016, godz. 00:00
Stres, brak koncentracji i motywacji czy agresja. Przyczyny? Hałas i niska jakość powietrza!
foto: Materiały prasowe

Hałas w biurze może doprowadzić do spadku efektywności pracy i wpływać na brak koncentracji pracowników, a także potęgować stres. W szkołach problem hałasu jest szczególnie poważny ze względu na jego nasilenie oraz wpływ na zdolności przyswajania wiedzy przez dzieci. W szpitalach i innych placówkach medycznych komfort akustyczny to istotny element wspomagający powrót do zdrowia pacjentów.

Istnieje bardzo wiele czynników wpływających na środowisko wnętrz, a tym samym na nasze zdrowie i samopoczucie. Należą do nich m.in. odpowiednia akustyka oraz jakość powietrza. Jak je poprawić?

Hałas

W firmach coraz częściej spotykamy się z tak zwanymi biurami otwartymi. Praca wielu osób w tym samym pomieszczeniu znacząco ułatwia przepływ informacji między nimi. Niestety obecność dużej grupy ludzi pracujących w jednej przestrzeni powoduje, że tworzy się hałas, który odbija się zarówno na samopoczuciu pracowników, jak i na ich zdrowiu. Na niedogodności związane z dźwiękiem skarży się nawet 70% pracowników! Ich problem może często rozwiązać zmiana układu mebli lub zamontowanie w biurze paneli dźwiękochłonnych. Dzięki nim pracują lepiej, a także rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich. Każdorazowo pracownicy potrzebują aż 10-15 min, aby skoncentrować się na zadaniu, które zostało przerwane przez niechciany hałas!

Podobnie jest w szkołach. Dla ucznia i pracownika szkolnego, który codziennie spędza co najmniej kilka godzin w szkole oznacza to szereg niedogodności, które wpływają na jego efektywność pracy i nauki, m.in. nadmierne pobudzenie, szybsze zmęczenie, agresja czy utrata koncentracji i ogólny spadek stanu zdrowia, np. bóle głowy czy problemy ze słuchem. Mikołaj Jarosz, który w firmie Ecophon Saint-Gobain specjalizuje się w akustyce w placówkach szkolnych, twierdzi, że hałas i pogłos w salach lekcyjnych wpływa bezpośrednio na gorsze wyniki w nauce. Wraz ze zwiększonym poziomem hałasu, wzrasta problem z koncentracją oraz rozumieniem i zapamiętywaniem słów nauczyciela. Im większy jest pogłos w sali, tym jest ona głośniejsza i tym bardziej dzieci rozrabiają.

Powyższy ekometr w przejrzysty sposób prezentuje współczesne normy dotyczące emisji lotnych związków organicznych. Aktualnie aż 96% produktów Ecophon z wełny szklanej 3 generacji spełnia wymogi francuskiej normy klasy A+ dotyczącej emisji lotnych związków organicznych.

Jakość powietrza

Jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia to: odpowiednia wentylacja, dopływ świeżego powietrza, jego cyrkulacja oraz zapach. Aby zachować jak najlepszą czystość powietrza, trzeba przede wszystkim zadbać o wentylację i często wietrzyć pomieszczenie. Niestety to drugie bywa często utrudnione ze względu na hałas dobiegający z zewnątrz – szczególnie w biurach czy szkołach. Dlatego tak ważne jest, aby o jakość powietrza wnętrz zadbać już na etapie projektowania.

Jak? Wybierając panele lub sufity akustyczne, które nie tylko są dźwiękochłonne, lecz także charakteryzują się niską emisją Lotnych Związków Organicznych (LZO). Sufity czy ścienne panele akustyczne Ecophon nie tylko gwarantują doskonałe warunki akustyczne, ale również dzięki zastosowaniu wełny szklanej 3 generacji ze śladowo niską emisją formaldehydu, przyczyniają się do dobrej jakości powietrza.

Czym jest formaldehyd i wełna szklana 3 generacji?

W systemach akustycznych Ecophon każdy panel zbudowany jest z wełny szklanej 3 generacji, składającej się w ponad 70% ze szkła pochodzącego z recyclingu oraz spoiwa na bazie roślin. W ich produkcji substancje pochodzące z ropy kopalnianej zastąpiono lepiszczem pochodzącym z pszenicy. O ich ekologiczności świadczy zapach, który jest naturalny i w przeciwieństwie do niektórych „chemicznych" zapachów jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia.

Odkąd Ecophon stosuje spoiwo pochodzenia roślinnego, nie dodaje już formaldehydu do wełny szklanej. Formaldehyd to substancja naturalnie występująca w przyrodzie, ale również stosowana w sektorze przemysłowym. Zbyt duża emisja formaldehydu może potencjalnie wywołać szereg niepożądanych objawów, jak podrażnienia oczu, gardła, skóry czy reakcje alergiczne. Ecophon, dzięki nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniom, obniżył znacząco poziom formaldehydu, dzięki czemu jego produkty spełniają nawet najbardziej restrykcyjne wymogi norm i certyfikatów na rynku materiałów budowlanych. Aktualnie aż 96% produktów Ecophon z wełny szklanej 3 generacji spełnia wymogi francuskiej normy klasy A+ dotyczącej emisji lotnych związków organicznych. Świadczy to o tym, że są to materiały ekologiczne oraz przyjazne człowiekowi.

 

Więcej informacji na: http://www.ecophon.com/pl

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: