WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Światowy Dzień AIDS, 1 grudnia 2012: zbadaj się BEZPŁATNIE na HIV

Światowy Dzień AIDS, 1 grudnia 2012: zbadaj się BEZPŁATNIE na HIV

29.11.2012, godz. 14:57
PLAKAT SPOŁECZNEGO KOMITETU DS. AIDS
foto: SPOŁECZNY KOMITET DS. AIDS

"To choroba gejów i narkomanów" - taki stereotyp na temat AIDS funkcjonował przez lata. Na szczęście stan wiedzy się poprawia, a nosiciele wirusa HIV nie są już traktowani w społeczeństwie jak trędowaci. 1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W Polsce w tym roku organizacje pomagające zakażonym chcą trafić głównie do kobiet - bo to w tej grupie jest coraz więcej zakażonych.

Niestety Polska nadal jest na szarym końcu europejskich statystyk wykrywalności choroby. Połowa Polaków zakażonych wirusem HIV wcale o tym nie wie. Dane są szokujące, tym bardziej, że badanie na obecność wirusa trwa kilka minut, jest bezbolesne i darmowe.
Organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem AIDS biją na alarm, że odnotowuje się coraz więcej zakażeń wśród kobiet. Tymczasem do Punktów Diagnostyczno-Konsultacyjnych, gdzie darmowo przeprowadza się badania na obecność wirusa zgłasza się średnio ponad 30% mniej kobiet niż mężczyzn. Właśnie dlatego w 2012r. Społeczny Komitet ds. AIDS chce zająć się głównie uświadomieniem kobietom ryzyka zachorowania. Rusza kampania społeczna Projekt Test do kobiet. - "Przekaz naszej kampanii jest prosty: przyjdź do najbliższego punktu, którego adres znajdziesz na stronie www.projekttest.pl i zrób test na HIV, bezpłatnie i anonimowo" - tłumaczy WYSOKIM OBCASOM Kasia Fusiek ze SKA.

1 grudnia w Światowym Dniu AIDS odbędzie się Noc Czerwonej Kokardy. Impreza organizowana przez Społeczny Komitet ds. AIDS ma uświadomić jak ważna w chorobie jest profilaktyka. Wieczór rozpocznie koncert, na którym zaśpiewają: Mika Urbaniak, Novika, Tatiana Okupnik w towarzystwie Czwartej Ambasadorki Projektu Test. Fragmenty przedstawienia „Miss HIV” odegrają Anna Mucha oraz Olga Frycz. Po koncercie - jak zapowiada SKA- "impreza do białego rana. Zagrają trzy zjawiskowe dziewczyny z Ménage à Trois oraz polsko-holenderski duet FAULENZER".

W trakcie wieczoru w specjalnie przygotowanej ALEI PROFILAKTYCZNEJ, będzie można dowiedzieć się wszystkiego o testowaniu, profilaktyce, bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, HIV/ AIDS i sposobach przeciwdziałania.
Dodatkowo 1 grudnia od godz. 10 do 16 w PKD przy ul. Chmielnej 4 (poradnia „IZIS”) będzie można darmowo i anonimowo zrobić test na HIV. Wynik będą do odebrania jeszcze tego samego dnia.

Z najnowszego raportu UNAIDS wynika, że w 2011 r. HIV zakaziło się około 2,5 miliona osób, a liczbę nosicieli na całym świecie szacuje się obecnie na 34 miliony. Zdiagnowzowane zakażenie wirusem HIV ma około 15 tys. Polaków. Rzeczywistą liczbę nosicieli w Polsce szacuje się na ponad 35 tysięcy. Statystycznie o swoim zakażeniu dowiadują się trzy osoby dziennie.

CZYTAJ WIĘCEJ: OBALAMY MITY na temat HIV - to nie choroba GEJÓW. Czego nie wiesz o HIV i AIDS?

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: