WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Święta Matka Teresa przyjaciółka i opiekunka nędzarzy

Święta Matka Teresa przyjaciółka i opiekunka nędzarzy

09.09.2016, godz. 04:30
matka teresa
matka teresa foto:

Kochała poezję i chciała zostać pisarką. Ale zasłynęła jako opiekunka nędzarzy. Kilka dni temu pochodząca z Albanii Agnes Ganxhe Bojaxhiu (+87 l.), znana jako Matka Teresa z Kalkuty, została świętą. Jutro wraz z "Super Expressem" obrazek z jej wizerunkiem.

Agnes była bardzo przywiązana do swojej rodziny, marzyła o założeniu własnej. Jednak od dziecka chorowała i postanowiła poświęcić się Bogu. W 1928 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Loretanek i przybrała imię Marii Teresy od Dzieciątka Jezus. W tym samym roku wyjechała do Indii, gdzie uczyła geografii i historii w zamożnej dzielnicy Kalkuty.

W 1946 r. podczas podróży pociągiem na rekolekcje w Darjeeling poczuła, że boski głos nakazuje jej opuścić klasztor, by pomagać biednym i chorym. Zrzuciła habit, włożyła białe sari i naśladując Jezusa, zamieszkała na ulicy z nędzarzami. Założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, które otwierało przytułki, szkoły i hospicja.

W 1979 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarła w 1997 r. Jej przyjaciel Jan Paweł II (?85l.) kanonizował ją, a kilka dni temu papież Franciszek (80 l.) ogłosił świętą.

Zobacz: Paulina Młynarska o Matce Teresie: "Była prawdziwą psychopatką"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: