WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI 6.01.2013 - czy pracownicy dostaną DODATKOWY DZIEŃ WOLNY za święto w niedzielę?

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI 6.01.2013 - czy pracownicy dostaną DODATKOWY DZIEŃ WOLNY za święto w niedzielę?

05.01.2013, godz. 17:05
biuro, praca
foto:

Święto Trzech Króli 6.01.2013, które od 2011 r. jest dniem ustawowo wolnym od pracy w tym roku przypada w niedzielę. Czy za święto przypadające w niedzielę pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny? Niestety nie.

Do końca 2010 roku pracownicy mieli prawo do dodatkowego dnia wolnego w przypadku gdy święto wypadało w dzień wolny inny niż niedziela. Przepisy nie przewidywały dodatkowego dnia wolnego w przypadku, gdy święto wypadało w niedzielę.

Z dniem 1 stycznia 2011 roku do Kodeksu pracy dodany został przepis, który zmienił powyższe zasady, pozbawiając znaczną część pracowników dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Wtedy też ustanowiono Święto Trzech Króli (6 stycznia) dniem ustawowo wolnym od pracy.

Na wprowadzenie niekorzystnych dla pracowników zmian zareagował Związek Zawodowy "Solidarność", który wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego wnioskiem o zbadanie czy przepis jest zgodny z Konstytucją. Wyrok TK przywrócił stan prawny, który obowiązywał przed 1 stycznia 2011 roku, więc dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę został przywrócony.

Niestety Święto Trzech Króli 6 stycznia obchodzimy w 2013 roku w niedzielę, więc o dniu wolnym ekstra nie może być mowy. W całym 2013 roku żaden dzień ustawowo wolny od pracy nie wypada w sobotę

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: