WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Szpitale NIE WYPUSZCZAJĄ pacjentów na PRZEPUSTKI, bo NFZ im nie zapłaci

Szpitale NIE WYPUSZCZAJĄ pacjentów na PRZEPUSTKI, bo NFZ im nie zapłaci

24.08.2011, godz. 09:36
szpital, pacjent
foto: SE/EAST NEWS

Szpitalne sale pękają w szwach, ale nawet chorzy, którzy oczekują w kolejkach na operacji nie mają szans, by wyjść do domu na przepustkę! Szpitale niemal przywiązują do łóżek pacjentów, bo tylko wtedy na nich zarabiają. Jeśli chory opuszcza placówkę medyczną NFZ już za niego nie płaci. A wszystko przez nową ustawę o działalności leczniczej, która wprowadza nieprzerwany pobyt pacjenta w szpitalu.

Przepustki ze szpitala to marzenie wielu chorych, którym stan zdrowia pozwala na opuszczenie przesiąkniętych chorobami murów! Niestety nowa ustawa o działalności leczniczej skazuje na łaskę lekarzy pacjentów chcących wyrwać się do domu na weekend czy też święta.

Ustawa mówi jasno, że chory musi mieć nieprzerwany pobyt w szpitalu. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" lekarze coraz mniej chętnie rozdają przepustki, bo kiedy pacjent opuszcza szpitalne łóżko i wraca do domu, NFZ przestaje płacić za jego pobyt. Wyjątkiem są oddziały psychiatryczne i uzależnień. Tam przepustki są częścią terapii i nawet jak pacjenta nie ma budynki placówki medycznej fundusz płaci za jego leczenie.


Ministerstwo Zdrowia umywa ręce i tłumaczy, że przepustki to wyłącznie sprawa danego szpitala. NFZ z kolei nie sprzeciwia się wypuszczaniu chorych na weekend czy święta, jeśli tylko szpital nie żąda za te dni pieniędzy.

Chory oczywiście może się poskarżyć na decyzję lekarza do rzecznika praw pacjentów, ale medycy mogą się wtedy bronić, że przecież przeciwskazaniem do wypisania na przepustkę jest jego stan zdrowia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: