WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Tak się bije bezcenne monety (we wtorek z "Super Expressem")

Tak się bije bezcenne monety (we wtorek z "Super Expressem")

12.08.2016, godz. 05:00
Monety Rio 2016
Monety Rio 2016 foto: NBP

To będzie absolutny rarytas dla numizmatyków! Już we wtorek w kioskach, razem z "Super Expressem", będzie można kupić niezwykły, okolicznościowy numizmat z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz podobizną Józefa Piłsudskiego.

Ten pięknie zdobiony, platerowany 24-karatowym złotem krążek wyprodukowała dla nas Mennica Polska. - To wyjątkowa kolekcja, dostępna tylko i wyłącznie z egzemplarzem "Super Expressu". Nakład jest limitowany, tylko 50 tysięcy monet! Wizerunki na awersie i rewersie wykonał jeden z najlepszych w Polsce medalierów Witold Krysiak. A jego praca została wybita na tych samych prasach monetarnych, na których wybijane są nasze powszednie złotówki - zachwala nam Grzegorz Grabarczyk z mennicy.

Zanim projekt numizmatu z komputerowego planu przeistoczy się w wartościowy krążek zamknięty w kapsule, przechodzi kilka etapów produkcji. Najpierw trzeba stworzyć precyzyjny stempel, który na mosiężnym krążku odbija wizerunki pod naciskiem 90 ton. Jakość każdej z 50 tys. monet jest sprawdzana ręcznie. Żeton jest później poddawany kąpieli w roztworach, niklowany i na koniec platerowany najczystszym złotem. Naprawdę warto go mieć w swoich zbiorach!

Zobacz także: Pogrzeb zamordowanej Patrycji. 23-latkę POŻEGNALI znajomi i przyjaciele [ZDJĘCIA]

Źródło: RUPTLY/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: