WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Tak ZUS upodlił niepełnosprawną 32-latkę. Skandaliczna decyzja urzędników

Tak ZUS upodlił niepełnosprawną 32-latkę. Skandaliczna decyzja urzędników

17.11.2016, godz. 09:44
ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych foto: SE/EAST NEWS

Skandaliczna decyzja urzędników z ZUS - uznali oni, że cierpiąca na ciężkie zwyrodnienie stawów 32-letnia Joanna Kamińska od 4 lat nie będzie otrzymywać renty. Sprawa jest o tyle dziwna, że początkowo ZUS przyznał kobiecie rentę w wysokości 600 złotych. Bulwersującą sprawa została opisana przez Fakty TVN24.

Cztery lata temu ZUS uznał, że pani Joanna Kamińska jest niezdolna do pracy i przyznał jej rentę w wysokości 600 złotych. Teraz jednak decyzję zmienił i uznał, że 32-latka, która cierpi na ciężkie zwyrodnienie stawów, może pracować. Zdaniem urzędników, kobieta może podjąć choćby pracę umysłową. - Jaką pracę może wykonywać? To zależy. Jeśli są to osoby wykształone mogą wykonywać pracę w domu, przy komputerze, różne są rodzaje pracy - stwierdziła przedstawicielka urzędu.

- Nie mogłam znaleźć tego słowa, ale pomógł mi w tym mąż. Upodlona - tak decyzję ZUS oceniła niepełnosprawna kobieta, która nie potrafi ukryć żalu. Na co dzień w funkcjonawaniu pomaga jej rodzina, ponieważ 32-latka ma trudności z poruszaniem się. Chora kobieta potrzebuje też pomocy w codziennych czynnościach - głowę myje jej mąż, zaś skarpetki zakłada dziecko. Rodzina utrzymuje się z pensji męża pani Joanny. Ona sama dostaje 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego.

Kobieta złożyła wniosek do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który uznał, że ZUS podjął błędną decyzję. Urząd się jednak od tej decyzji odwoła. - Jest w dalszym ciągu niezdolna do pracy, ponieważ rodzaj schorzeń, który u niej występuje jest taki, że nie może ona podejmować jakiejkolwiek pracy - powiedziała Joanna Organiak z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

17 listopada kolejny lekarz ma orzec, czy kobieta faktycznie jest niezdolna do pracy.

Czytaj: Dramat pana Piotra: ZUS skazał mnie na śmierć

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: