WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska TOKSYCZNE jaja w Polsce!

TOKSYCZNE jaja w Polsce!

11.08.2017, godz. 19:55
kurza farma toksyczne jaja
kurza farma toksyczne jaja foto:

Do Polski trafiły zatrute jajka z Holandii i Belgii! Są one skażone silnym środkiem owadobójczym o nazwie fipronil, zwalczającym karaluchy, wszy, kleszcze i roztocza. Może on być używany w Unii Europejskiej w hodowli zwierząt domowych, ale nie w produkcji żywności. W przypadku spożycia znacznych ilości tej trucizny może być ona szkodliwa dla nerek, wątroby i tarczycy. Jajeczna trucizna z groźnym środkiem na pchły i karaluchy

Początki afery jajecznej sięgają listopada 2016 r., kiedy to na jednej z holenderskich ferm wykryto partię jaj skażoną fipronilem (spryskano nim kury). Dziś władze holenderskie tłumaczą, że potraktowały to jako odosobniony wypadek i dlatego nie poinformowały sąsiednich państw o zagrożeniu. Zatuszowano sprawę, a skażone jaja wkrótce pojawiły się w Belgii, Niemczech i innych krajach.

- Około 40 tys. jaj trafiło też do naszego kraju - przyznaje Jan Bondar, rzecznik Generalnego Inspektora Sanitarnego. - Kupiły je firmy w trzech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim. Były obrane ze skorupek, ugotowane na twardo. Miały być wykorzystane do produkcji wyrobów garmażeryjnych - precyzuje.

W Wielkopolsce wykryto prawie 13 kg skażonych fipronilem jaj. - Wszystkie trafiły do jednej hurtowni w Poznaniu - informuje Andrzej Trybusz, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Na szczęście zadziałał europejski System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach - RASFF. - Dostawca z Niemiec, który zorientował się, że ma skażone jaja, poinformował swoich klientów. Polska hurtownia zabezpieczyła je i zutylizowała - dodaje Trybusz. Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdza, czy groźne jaja mogły trafić też do innych polskich odbiorców. - Dokładnie sprawdzamy, gdzie zostały sprzedane produkty z podejrzanych ferm. Wszystko szczegółowo opisują dokumenty, które każdy producent obowiązkowo prowadzi - tłumaczy Jan Bondar.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje fipronil jako substancję "umiarkowanie toksyczną". W przypadku spożycia znacznych ilości może być szkodliwy dla nerek, wątroby i tarczycy. Może też prowadzić do padaczki.

- Fipronil to środek chemiczny przeciw karaluchom oraz pchłom, roztoczom i kleszczom u psów i kotów. Nie można go stosować u zwierząt, które są przeznaczone do uboju, na przykład u kurcząt.

- Jest szkodliwy dla układu nerwowego. Długotrwałe narażenie na jego działanie może spowodować uszkodzenie wątroby, tarczycy i nerek. Może też wywołać atak padaczki.

- Zatrucie fipronilem powoduje nudności, bóle brzucha, zawroty głowy i napady padaczkowe.

- Gotowanie jaj nie neutralizuje szkodliwego działania fipronilu.

- Zjedzenie jednego skażonego jaja nie musi znacznie pogorszyć stanu zdrowia. Fipronil jest groźny, kiedy mamy z nim kontakt w dużej ilości przez dłuższy czas.

Zobacz: GIS: W Polsce wykryto potencjalnie skażone jajka! Może to być nawet 40 tys. sztuk

Przeczytaj też: Co to są Perseidy? Noc Spadających Gwiazd 2017 już z 12 na 13 sierpnia!

Polecamy: Pogoda na długi weekend sierpniowy: będą BURZE! Sprawdź, gdzie będzie padało [GDZIE JEST BURZA?]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: