WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Turośl: Parafianie pogonili chciwego proboszcza. Brał 1,5 tys. za pogrzeb, tysiąc za ślub!

Turośl: Parafianie pogonili chciwego proboszcza. Brał 1,5 tys. za pogrzeb, tysiąc za ślub!

13.03.2014, godz. 15:11
Ksiądz zdarł ze mnie za pogrzeb syna
Teresa Banach (64 l.) oddała do przeszczepu twarz swojego zmarłego syna Sławomira (†34 l.) foto:

Proboszcz parafii Turośl na Podlasiu przez dziewięć lat dręczył swoich parafian wyśrubowanymi opłatami za posługę. Ksiądz Zbigniew K. nie miał litości nawet dla Teresy Banach (64 l.), bohaterskiej matki, która oddała twarz swojego jedynego syna do przeszczepu. - Za pogrzeb Sławka musiałam zapłacić aż 1500 zł - mówi kobieta. Czara goryczy się przelała i parafianie ubłagali biskupa o odwołanie chciwego proboszcza.

Historia Teresy Banach (64 l.) ze wsi Cieciory (woj. podlaskie) w maju ubiegłego roku poruszyła całą Polskę. Kobieta po stracie syna jedynaka, Sławomira (†34 l.), oddała do przeszczepów jego organy wewnętrzne i twarz, ratując życie wielu ludziom. Bohaterskiej postawy tej skromnej i ubogiej kobiety nie docenił tylko miejscowy proboszcz ks. Zbigniew K.

Kapłan od początku swojej 9-letniej posługi nie dogadywał się z parafianami. Choć na krzyżu przy miejscowym kościele wyrzeźbiono napis "Serce za serce", on serca dla innych nie miał. Okolica aż huczała od plotek o jego rzekomo rozrywkowym trybie życia, a w parafii obowiązywał wygórowany cennik za posługę kapłańską: pogrzeb - 1500 zł, ślub - 1000 zł, chrzest - 250 zł. Trzeba było płacić nawet za egzaminy przed bierzmowaniem i komunią!

Parafianie długo znosili chciwość proboszcza, aż wreszcie powiedzieli dość, gdy okazało się, że proboszcz złupił nawet panią Teresę! - Mam 700 zł renty, a za pochówek i organistę musiałam zapłacić 1500 zł - płacze pani Teresa. Ponad 300 parafian podpisało się pod pismem do biskupa, w którym wytknęli proboszczowi długą listę win, błagając o odwołanie kapłana z parafii.

Zobacz też: Ksiądz gonił mnie z siekierą. Proboszcz z Tura pokazał kto rządzi w parafii

- Taki list rzeczywiście wpłynął do księdza biskupa. Jednakże ks. K. sam złożył rezygnację i została ona przyjęta - wyjaśnia ks. Jan Krupka, rzecznik kurii diecezjalnej w Łomży. - I dobrze się stało, bo już wstyd było słuchać o tym, co ten ksiądz wyprawia - cieszy się jedna z parafianek, Helena Bączek (74 l.). Od wtorku parafia Turośl ma nowego proboszcza.

Cennik proboszcza

Pogrzeb 1500 zł
Ślub 1000 zł
Chrzest 250 zł
Egzamin do bierzmowania 100 zł
Egzamin do komunii 70 zł
Wypominki 70 zł

Zobacz też: Ksiądz pobił naszego synka - rodzice 10-letniego Kuby donoszą na proboszcza

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: