WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Ubój rytualny jednak dozwolony? Chcą podżynać gardła żywym zwierzętom

Ubój rytualny jednak dozwolony? Chcą podżynać gardła żywym zwierzętom

15.10.2013, godz. 13:11
byyk, krowa, zwierzę
foto:

Ubój rytualny jest jednak w Polsce dozwolony? Muzułmanie twierdzą, że tak i chcą go dokonać podczas rozpoczynającego się właśnie Święta Ofiarowania. Choć w naszym kraju przyjęto niedawno przepisy zakazujące takiego uboju, z opinii prawników wynika, że Polska nie dopełniła odpowiednich formalności i nowe prawo nie jest wiążące. Obowiązuje za to unijne rozporządzenie zezwalające na taki ubój w rzeźniach.

Muzułmanie posiłkujący się opinią prawników, zapowiadali, że podczas rozpoczynającego się dziś czterodniowego święta Kurban Bajram, dokonają uboju rytualnego. Jest to jedno z najważniejszych świąt dla społeczności muzułmańskiej. Zgodnie z tradycją składa się ofiarę ze zwierząt.

Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaela (Izaaka). Na znak przyjęcia gotowości Ibrahima, Bóg przyjął ofiarę z owcy.

ZOBACZ: Tak wygląda ubój rytualny. Morze krwi w imię religii?

Do rytualnego zabicia dwóch byków i czterech baranów miało dziś dojść na jednej posesji w Bohonikach na Podlasiu. W miejscowości pojawiło się wielu obrońców praw zwierząt, którzy sprzeciwiają się, jak mówią, znęcaniu nad zwierzetami.

- To nie jest dobra tradycja, nie możecie na terenie prywatnym znęcać się nad zwierzętami. Nie przestrzegacie przepisów polskiego prawa, zwierzęta powinny być ogłuszane przed ubojem - grzmieli obrońcy praw zwierząt.

Zarzuty odpierał mufti Tomasz Miśkiewicz, który jeszcze we wrześniu zwracał się z prośbą o pozwolenie na ubój rytualny w trakcie Kurban Bajram. Poinformował zebranych obrońców zwierząt, że teologia nie pozwala muzumłanom na ogłuszanie zwierząt i podczas celebracji świąt muszą trzymać się określonych zasad. Mufti nie przekazał jednoznacznej informacji, czy do uboju w końcu dojdzie.

ZOBACZ: Ubój rytualny będzie legalny?

Według opinii prof. Marka Chmaja, Polska nie dopełniła niezbędnych formalności, przez co nie można zakazać w naszym kraju dokonywania uboju rytualnego.

Jak pisze "Polska The Times", zdaniem prawnika, ustawa zakazująca uboju rytualnego, aby mogła obowiązywać, powinna zostać uchwalona przed 1 stycznia 2013 roku. Tak się jednak nie stało, więc zdaniem prawnika, obowiązuje rozporządzenie unijne, które dopuszcza taki ubój w rzeźniach.

- W świetle obowiązującego stanu prawnego, niemożliwe jest stosowanie, zastrzeżonych w ustawie o ochronie zwierząt, sankcji karnych za  nieprzestrzeganie ustawowego zakazu dokonywania uboju rytualnego - podkreśla prof. Chmaj w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times".

ZOBACZ: Boni w TVN24: Nie róbmy międzynarodowego zamieszania!

Oświadczenie w sprawie uboju rytualnego wydał również minister administracji i cyfryzacji, Michał Boni.

- W obecnej sytuacji prawnej to Trybunał Konstytucyjny powinien rozstrzygnąć jaka jest relacja pomiędzy uprawnieniami konstytucyjnymi, dającymi prawo do swobody religijnej i realizacji wszystkich rytuałów a zapisami ustawy o ochronie praw zwierząt. Dlatego prosiłem związki wyznaniowe o złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Gmina żydowska taki wniosek złożyła, a my będziemy czekali na orzeczenie i informację w tej sprawie - przyznał Boni.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: