WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska USTAWA o RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH - co to jest, CO OZNACZA dla działkowców, jakie przywileje daje POLSKIEMU ZWIĄZKOWI DZIAŁKOWCÓW

USTAWA o RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH - co to jest, CO OZNACZA dla działkowców, jakie przywileje daje POLSKIEMU ZWIĄZKOWI DZIAŁKOWCÓW

11.07.2012, godz. 08:52
Oszczędnie zacznij sezon działkowy
foto:

Trybunał Konstytucyjny 11 lipca 2012 r. wydał wyrok w sprawie zgodności z konstytucją USTAWY o RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH. Co ustawa o ogródkach działkowych oznacza dla działkowców? Jakie przywileje daje Polskiemu Związkowi Działkowców i dlaczego PZD broni tej ustawy? Co się stanie z działkami użytkowanymi przez ok. 4 mln Polaków po tym jak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa nie jest zgodna z konstytucją?

USTAWA o OGRÓDKACH DZIAŁKOWYCH - co oznacza dla działkowców i PZD

Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych została uchwalona w 2005 roku. Ustawa o działkach reguluje kwestie związane z użytkowaniem działek, daje działkowcom prawo użytkowania terenu bez żadnych opłat oraz zwalnia ich z konieczności płacenia podatków za grunty oraz altany.

Użytkowane przez działkowców ogródki działkowe są pod władzą Polskiego Związku Działkowców., który nieodpłatnie dzierżawi działki od samorządów. PZD nie płaci samorządom za działki, ale pobiera opłaty od działkowców. Działkowcy mają obowiązek wspierać PZD. To związek decyduje też czy działka zostanie przyznana czy odebrana działkowcowi.

Objęcie ustawową ochroną działkowcy nie są zmuszeni w żaden sposób, by odprowadzać opłaty do gmin. Opłaty za dzierżawę będą naliczane w zależności od rynkowej wartości gruntu. W małych miejscowościach mogą wynieść kilkaset złotych rocznie, a w dużych miastach, np. w Warszawie nawet 20 tys. złotych rocznie.

Poza tym działkowcy nie muszą płacić podatków za grunty i altany, wynoszące odpowiednio 0,43 zł za mkw. i 7,36 za metr użytkowy.

W myśl Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych działki mogą być likwidowane tylko pod cele publiczne, a działkowiec otrzymywał działkę w innym miejscu i odszkodowanie.

Orzecznie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że Ustawa o Rodzinnych Ogródkach Działkowych jest niezgodna z konstytucją oznacza, że działkowcy mogą stracić swoje działki na rzecz samorządów albo będą musieli płacić za dzierżawę działek.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: