UWAGA! NIEWIDZIALNY TRUCICIEL! Czad może być niebezpieczny dla zdrowia i życia

2014-11-13 1:00

Potrafi nas podtruwać powoli i małym dawkami lub od razu zaatakować w dużym stężeniu. Każde spotkanie z czadem jest niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego ważne, by wiedzieć, jak się przed nim chronić.

Czad, czyli tlenek węgla, to bardzo niebezpieczny gaz. Jest bezbarwny i bezwonny, więc wykrycie go naszymi zmysłami jest niemożliwe. Minimalizuje to nasze szanse na wygranie z nim. Dlatego właśnie powinniśmy dbać o bezpieczeństwo używania instalacji grzewczych z otwartą komorą spalania i instalować czujniki tlenku węgla. Bez nich narażamy siebie i naszych bliskich na poważne ryzyko.

Niebezpieczne związki

Czemu tlenek węgla jest taki niebezpieczny? Ma niezwykłą zdolność wiązania się z hemoglobiną, czyli czerwonym barwnikiem krwi. Podstawowym zadaniem hemoglobiny jest przenoszenie tlenu i dostarczanie go do wszystkich komórek naszego ciała. Jeśli jesteśmy wystawieni na działanie czadu, to tak naprawdę nie pobieramy tlenu. Tlenek węgla wiąże się bowiem z hemoglobiną aż 210 razy szybciej niż tlen! Poza tym tlenek węgla zwiększa stabilność połączenia hemoglobiny z tlenem, przez co utrudnia oddawanie tlenu tkankom, co jeszcze bardziej pogłębia efekt niedotlenienia. A niedotlenienie mózgu i innych narządów – nawet to najkrótsze – powoduje ich uszkodzenie. Czasem nawet nieodwracalne i rzutujące na nasze dalsze życie.

Podstępny tlenek

Jednym z najpowszechniejszych mitów dotyczących czadu jest ten, że występuje on tylko w dużych stężeniach i od razu zabija. Na szczęście nie zawsze tak jest. Ale musimy pamiętać, że każdy kontakt z tym trującym gazem odbija się na naszym zdrowiu. Możemy bowiem przez wiele dni wdychać niewielkie stężenia czadu i łagodnie się nim podtruwać. Odczuwamy wówczas osłabienie, bóle głowy i inne dolegliwości typowe np. dla grypy. Te objawy łatwo pomylić z czymś innym lub zlekceważyć.

Warto również pamiętać, że tlenek węgla ulatnia się nie tylko z wadliwych instalacji – na tę truciznę jesteśmy narażeni również w czasie pożarów czy wdychając spaliny samochodowe.

 

CZAD PODTRUWA JAK PAPIEROSY

DR N. MED. LESZEK KRZEŚNIAK

Czad na nasz organizm wpływa bardzo źle. Wszystko przez to, że łącząc się z hemoglobiną sprawia, że nasza krew nie dostarcza nam tlenu. W dużym uproszczeniu – czad może nas udusić. W przypadku długotrwałego podtruwania tlenkiem węgla lub małego stężenia czadu mamy typowe objawy niedotlenienia, np. boli nas głowa. Najprościej porównać je z tymi towarzyszącymi paleniu papierosów – na co dzień wskutek niedotlenienia czujemy się słabo, a długotrwale podtruwanie może mieć poważne konsekwencje. Gdy stężenie czadu jest duże, to niestety

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki