WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska W Krakowie będą walczyć z nowotworami! "Rozstrzelamy raka protonami"

W Krakowie będą walczyć z nowotworami! "Rozstrzelamy raka protonami"

06.10.2016, godz. 02:00
ROZSTRZELAMY RAKA PROTONAMI.
foto: Super Express

W Krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej PAN rusza wreszcie radioterapia protonowa. To ultranowoczesna metoda walki z nowotworami złośliwymi - wiązka promieniowania niszczy komórki rakowe z ogromną precyzją. Z leczenia skorzysta nawet 500 pacjentów rocznie.

Niemal rok perfekcyjnie przygotowany budynek wyposażony w nowoczesny sprzęt służący do zabijania komórek nowotworowych stał pusty. Naukowcy i lekarze musieli czekać na porozumienie z Ministerstwem Zdrowia i NFZ oraz na wyceny terapii, które umożliwiłyby rozpoczęcie leczenia. Wreszcie wszystko jest gotowe! Niedługo pierwsi pacjenci, zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogli skorzystać z radioterapii protonowej. Nie tylko jest bardzo skuteczna, ale co najważniejsze - powoduje mniejsze skutki uboczne niż klasyczne metody, bo wiązka rozpędzonych protonów podczas naświetlania precyzyjnie uderza w komórki rakowe.

- Protony rozrywają nici DNA komórki nowotworowej, w związku z tym przestaje ona mieć możliwość powielania się i dzielenia. W ten sposób umiera - mówi prof. Marek Jeżabek, szef Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Protonoterapię stosuje się zwłaszcza w takich przypadkach, gdy niemożliwe jest wdrożenie standardowych metod radioterapii, np. gdy nowotwór położony jest zbyt głęboko w organizmie.

Pierwsi pacjenci w Instytucie Fizyki Jądrowej pojawią się za kilkanaście dni.

Zobacz: Chłoniaki można pokonać

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: