WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska W lipcu w Polsce zabraknie prądu? Jest ostrzeżenie!

W lipcu w Polsce zabraknie prądu? Jest ostrzeżenie!

19.06.2017, godz. 11:36
Jak obniżyć rachunki za prąd
foto: SHUTTERSTOCK

Już w lipcu w Polsce może zabraknąć prądu - alarmuje "Rzeczpospolita", powołując się na raport European Network of Transmission System Operators. Według oceny organizacji, brak prądu w Polsce będzie spowodowany bardzo wysokimi temperaturami.

Z raportu European Network of Transmission System Operators wynika, że w Polsce może zabraknąć prądu w połowie lipca. Wszystko jest związane z bardzo wysokimi temperaturami, które tego miesiąca mogą się utrzymywać w naszym kraju. Brak energii może występować przede wszystkim między godziną 13 a 14. - Jeśli zapanują takie warunki, to w lipcu i sierpniu w godzinach szczytu  Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) nie będą miały takiej nadwyżki mocy, by pokryć krajowe zapotrzebowanie. Najgorzej, jak wskazuje ENTSO-E, może być w drugiej połowie lipca, gdy popyt na energię może przekroczyć możliwości wytwarzania jej w kraju i importu - czytamy w Rzeczpospolitej.

Przypomnijmy, że z podobnymi problemami Polska zmagała się w 2015 roku. Skąd bierze się problem? Wszystko przez upały. Ludzie, chcąc się ochłodzić, korzystają z klimatyzacji czy też wiatraków, tym samym obciążając system. Z powodu gorąca zmniejsza się też poziom wód, a polskie elektrownie są chłodzone wodą z rzek i jezior. I nie dość, że jest jej mniej, to w dodatku woda jest za ciepła, by efektywnie chłodzić maszynerię. Dostawy energii trzeba więc ograniczać – nie można podeprzeć się jej importem, bo obciąża to dodatkowo sieci przesyłowe.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: