WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska W pracy odzyskuję młodość

W pracy odzyskuję młodość

03.10.2016, godz. 00:00
W pracy odzyskuję młodość
foto: Materiały prasowe

Beata (53 l.) z Wrocławia pracuje w McDonald's od trzech lat. Tryska energia i z pogoda podchodzi do życia.

– Jak pani trafiła do tej pracy?

– Razem z siostrą prowadziłam kiosk z gazetami, papierosami i napojami. Jednak przestał przynosić dochód i musiałyśmy go zamknąć. Przeczytałam ulotkę o programie dla osób w wieku 50+ z urzędu pracy. Zgłosiłam się. Urzędniczka zaproponowała mi staż w McDonald's.

– Nie miała pani problemu z rozpoczęciem pracy w gastronomii

– Żadnego. Uważam, że to dobra praca. Kilka osób, znajomych miało wątpliwości, bo nie znałam tej branży, nigdy wcześniej nie pracowałam w gastronomii. Ja jednak od początku miałam pozytywne nastawienie, cieszyłam się, że udało mi się znaleźć pracę i to w firmie, która oferuje uczciwe, przejrzyste warunki zatrudnienia.

– Jak się pani zaadaptowała w nowej pracy?

– Zastanawiałam się, czy w pracy będą moi rówieśnicy. rzeczywiście okazało się, że w restauracji, do której trafiłam, pracują sami młodzi ludzie. Mój szef jest młodszy od moich synów. I cóż tego? Powiedziałam sobie, że nie wiek jest ważny, tylko umiejętności. Buntowanie się, że taki młody i mną rządzi, jest po prostu głupie. Zresztą mój szef jest bardzo pracowity, opiekuńczy i wspiera mnie. Jakiś czas temu awansowałam – jestem instruktorką. Z innymi pracownikami dogadałam się błyskawicznie. Zaakceptowali mnie i traktują wspaniale. Uczą się ode mnie cierpliwości, pokory wobec życia, dystansu. Ja się też od nich uczę, że można coś zrobić ze swoim życiem, coś osiągnąć, a nawet, że można się inaczej ubrać, bardziej na luzie. Czułam się tam na tyle dobrze, że gdy trzy miesiące stażu minęły, zdecydowałam się zostać.

– Przestała się pani obawiać młodych?

– O, tak. Tyle złego słyszy się o tym młodym pokoleniu. Że leniwi, nieuprzejmi, niecierpliwi, a to wszystko nieprawda! Są pracowici, życzliwi, uśmiechają się. Koleżanki w moim wieku ciągle narzekają – to boli, tamto boli... A młodzi nie narzekają. Opowiadają o koncertach, filmach, imprezach. Witają mnie uśmiechem. Żeby człowiek nie wiadomo w jak złym był humorze, to też się uśmiechnie. Chodzę z nimi na imprezy integracyjne, śmiejemy się, tańczymy. Moje ciało ma nadal 53 lata, ale mózg się odmładza (śmiech). Chociaż z tym ciałem też coraz lepiej – byłam ostatnio na weselu i przetańczyłam całą noc.

– Jak pani spędzą wolny czas? Starcza go na przyjemności?

– Mam dwóch synów – 30 i 33 lata. Mają świetne zawody – jeden jest informatykiem, drugi analitykiem bankowym. Lubię spędzać z nimi czas, jestem z nich dumna. Wspieram starszego syna, który biega w maratonach. Jeżdżę na mecze żużlowe, kibicuję naszej drużynie Sparcie Wrocław. W wolnych chwilach piekę torty, uwielbiam też spacerować, to mnie odpręża.

Docenią twoje doświadczenie i chęć do pracy

Wydaje się, że znalezienie ciekawej pracy po „pięćdziesiątce" jest niewykonalne. Są jednak pracodawcy chętnie zatrudniający pracowników z tej grupy wiekowej. Doceniający ich doświadczenie życiowe, chęć do pracy, otwartość. Oferujący szkolenia i możliwość ponownej aktywizacji zawodowej. Taką firmą jest McDonald's. Sieć restauracji lidera polskiego rynku gastronomicznego to jeden z największych pracodawców w kraju. W375 lokalach marki pracuje ponad 19 tys. osób. Przy zatrudnieniu nie liczy się wiek, ale chęć do pracy, rzetelność, umiejętność pracy w zespole, otwartość. W McDonald's standardem jest umowa o pracę od pierwszego dnia zatrudnienia. To firma, w której można pracować bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego w gastronomii. Dzięki rozbudowanemu systemowi szkoleń każdy szybko poznaje nowe obowiązki oraz zyskuje możliwości rozwoju i awansu. McDonald's gwarantuje dobrą atmosferę w zgranym zespole i elastyczny grafik pracy. Zasady te ułatwiają pracownikom łączenie życia zawodowego z prywatnym, poświęcanie czasu rodzinie, przyjaciołom, własnym pasjom i zainteresowaniom.

PRACODAWCY CHĘTNIEJ ZATRUDNIAJĄ OSOBY W WIEKU 50+

URSZULA MURAWSKA, Urząd Pracy m.st. Warszawy

Prowadzimy programy wspierające zatrudnianie osób z grupy 50+. Urzędy pracy mają możliwość współfinansowania kosztów zatrudnienia takiej osoby przez 12 miesięcy. Po tym okresie pracodawca jest zobowiązany utrzymać zatrudnienie przez kolejne 6 miesięcy. W ofercie urzędu są staże, a także możliwość doposażenia lub wyposażenia stanowiska pracy. Możemy również organizować prace interwencyjne, które są dedykowane tej grupie wiekowej lub wspierać osoby, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Urzędy pracy w całej Polsce mają wiele możliwości wsparcia zatrudniania starszych wiekiem pracowników. Prowadzimy kampanie uświadamiające, że są to osoby doświadczone i zmotywowane, z umiejętnościami i kwalifikacjami. Współpracujemy z wieloma pracodawcami, którzy zdają już sobie sprawę z tego, że samymi młodymi ludźmi stanowisk pracy nie zapełnią. Miejsca pracy są różne – są proste i takie, które wymagają sporych kwalifikacji. Polityka pracodawców też się zmieniła – więcej jest ofert z umową o pracę, a proponowane wynagrodzenia też są wyższe niż najniższa krajowa.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: