WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska W Warszawie powstanie łuk triumfalny? Wiemy, co ma przedstawiać

W Warszawie powstanie łuk triumfalny? Wiemy, co ma przedstawiać

10.03.2017, godz. 11:53
Warszawa, Warszawa Centrum, panorama
foto: Materiały prasowe

W Warszawie ma powstać nowy pominik. W postaci łuku triumfalnego będzie upamiętniał Bitwę Warszawską, jedną z ważniejszych bitew, która zadecydowała w 1920 roku o niepodległości Polski. - Brak w stolicy pomnika Bitwy Warszawskiej jest dla mnie, starego warszawiaka sprzed wojny, rzeczą wstydliwą - powiedział Jan Pietrzak, satyryk pamiętający przedwojenne czasy.

To właśnie Jan Pietrzak i jego Fundacja Towarzystwo Patriotyczne ubiegają się o budowę łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę z roku 1920. Zdaniem założyciela fundacji najlepszą możliwością byłoby zbudowanie łuku tak, by połączył dwa brzegi Warszawy.

W związku z tą sprawą wicenprezydent stolicy Michał Olszewski spotkał się już z Janem Pietrzakiem i innymi przedstawicielami środowisk zainteresowanych wzniesieniem monumentu, takich jak: Rodowe Stowarzyszenie Rodziewiczów czy Fundacja Patriotyczna Serenissima, jak informuje "Rzeczpospolita". - Zabieramy się do pracy. Przygotujemy listę potencjalnych lokalizacji, które będziemy mogli przedstawić na kolejnym spotkaniu - powiedziała Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. Realizacja budowy łuku triumfalnego miałaby zostać zakończona do 2020 roku.

Bitwa Warszawska to jedna z ważniejszych bitew nie tylko w Polsce, ale również na świecie. To właśnie wtedy, w 1920 roku wojska polskie zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości w czasie wojny z Rosją. Przywódcą walczących Polaków był Józef Piłsudski, którego pomnik stoi tuż przy warszawskim Placu Piłsudskiego.

Zobacz też: Dramatyczny apel Zbigniewa Stonogi. Wszystko rozegra się 10 marca

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: