WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska WALORYZACJA EMERYTUR w 2013 r. Jaka WYSOKOŚĆ emerytur po WALORYZACJI

WALORYZACJA EMERYTUR w 2013 r. Jaka WYSOKOŚĆ emerytur po WALORYZACJI

14.06.2012, godz. 02:25
Emerytura zamiast renty
foto:

Wszystko wskazuje na to, że rząd Donalda Tuska (55 l.) od przyszłego roku wróci do procentowego sposobu waloryzacji ich świadczeń. Podwyżka ma wynieść około 4 proc. Zyskają ci seniorzy, którzy mają wysokie emerytury.

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono waloryzacje kwotową. Każdy emeryt, bez względu na wysokość miesięcznego świadczenia, otrzymał po 57 złotych miesięcznie więcej. Teraz wszystko wskazuje na to, że w 2013 roku rząd będzie chciał wrócić do poprzedniego sposobu. Jednak władza nie zamierza być przy tym hojna.

Przypomnijmy, procentową podwyżkę emerytur oblicza się na podstawie inflacji, czyli średniorocznego wzrostu cen towarów i usług w gospodarstwach emeryckich oraz co najmniej 20 procent realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym.

Ten drugi wskaźnik mógłby być wyższy, ale zgodnie ze słowami premiera nie będzie. Tym samym świadczenia emerytów w 2013 roku zwiększą się o około 4 procent. W tabeli obok seniorzy mogą dokładnie sprawdzić, jaką podwyżkę w przyszłym roku otrzymają seniorzy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: