WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa 11 listopada - zobacz listę zgromadzeń i marszów

11 listopada - zobacz listę zgromadzeń i marszów

08.11.2016, godz. 10:45
Święto Niepodległości, 11 listopada
Święto Niepodległości, 11 listopada foto: Super Express

Trzy duże marsze, bieg, kilkanaście demonstracji stacjonarnych planowane jest na Święto Niepodległości (11 listopada). Mieszkańcy powinni się liczyć w czasowymi utrudnieniami w ruchu i ze zmianami tras komunikacji miejskiej.

 

11 listopada w godz. 11–14 odbędzie się XXVIII "Bieg Niepodległości" na trasie: al. Jana Pawła II (start przy ul. Stawki - jezdnia wschodnią i wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi) – T. Chałubińskiego (jezdnią wschodnią) - al. Niepodległości (jezdnią wschodnią) - zawrotka na skrzyżowaniu z ul. Rakowiecką - al. Niepodległości (jezdnią zachodnią) – T. Chałubińskiego (jezdnią zachodnią) - al. Jana Pawła II (wiaduktem na Al. Jerozolimskimi i jezdnią zachodnią - meta przy ul. Stawki).

Uroczystości państwowe odbędą się na pl. marsz. J. Piłsudskiego w godz. 12–13. Potem, ok. godz. 13, pododdziały wojskowe i grupy rekonstrukcyjne rozpoczną przemarsz trasą: Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego.

Lista zgromadzeń i trasy przemarszów:

• w dniach 10-13 listopada w godz. 8.00 - 22.00 przed pomnikiem R. Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu.
• zgromadzenia stacjonarne pod hasłem 'Stop narodowcom':
od 10 listopada godz. 22 do 11 listopada do godz. 22
- przed pomnikiem gen. Ch. de Gaulle'a na skrzyżowaniu Nowego Światu i Al. Jerozolimskich;
- przed pomnikiem R. Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu;
- przed Rotundą przy rondzie R. Dmowskiego;
11 listopada w godz. 12– 22
- przed pomnikiem R. Dmowskiego na pl. Na Rozdrożu;
- przed pomnikiem marsz. J. Piłsudskiego przy Belwederze
- przed Rotundą przy rondzie R. Dmowskiego;
- przed Muzeum Wojska Polskiego w Al. Jerozolimskich.
• 11 listopada w godz. 10–13 pod hasłem: „Otoczenie Sejmu Różańcem Świętym. Modlitwa za Ojczyznę, władzę ustawodawczą, obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w ustawodawstwie". Zbiórka przed kościołem p.w. św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, następnie o godz. 11.00 przemarsz: Al. Ujazdowskie, J. Matejki, P. Maszyńskiego, Górnośląska i Wiejska.
• 11 listopada w godz. 11.30–16 - zgromadzenie zgłoszone przez Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji. Zbiórka na pl. Narutowicza, przemarsz ulicami Grójecką i Banacha na Pole Mokotowskie.
• 11 listopada w godz. 11.20 – 14 zgromadzenie zgłoszone przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne. Zbiórka przy ul. Walcowniczej i Petunii, przemarsz ul. Walcowniczą do parkingu przy ul. Bystrzyckiej.
• 11 listopada w godz. 14–19 - zgromadzenie zgłoszone przez osobę prywatną pod hasłem: 'Protest przeciwko nacjonalizmowi w Polsce". Zbiórka na pl. Bankowym, przemarsz: Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Królewska, Mazowiecka i Świętokrzyska do stacji metra Świętokrzyska.
• 11 listopada w godz. 15–19 - zgromadzenie zgłoszone przez osobę prywatną pod hasłem: 'Protest przeciwko nacjonalizmowi". Zbiórka na pl. Zamkowym, przemarsz: Krakowskie Przedmieście, pl. marsz. J. Piłsudskiego, pl. S. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy.
• 11 listopada w godz. 12.30 – 20 - zgromadzenie zgłoszone przez Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości". Zbiórka na rondzie Dmowskiego, przemarsz: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, Wybrzeże Szczecińskie i ul. R. Siwca na błonia Stadionu PGE Narodowego.

Zmiany w ruchu

Kierowcy powinni omijać centrum miasta – ulice, które są na trasach przemarszów będą zamykane dla ruchu, nie będzie także przejazdu ulicami poprzecznymi. Utrudnienia mogą pojawić się także na okolicznych ulicach.

Zmiany w ruchu drogowym spowodowane XXVIII Biegiem Niepodległości potrwają od ok. 5 do ok. godz. 16:
• od ok. godz. 5 do ok. godz. 16 zamknięta al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Anielewicza oraz ul. Stawki na odcinku od ul. Smoczej do ul. Dzikiej
• od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 14 zamknięta al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Anielewicza do al. Solidarności
• od ok. godz. 10.30 do ok. godz. 14.00 zamknięta al. Jana Pawła II (od al. Solidarności), Chałubińskiego i al. Niepodległości (do ul. Rakowieckiej),

Zachodnia jezdnia al. Niepodległości będzie nieprzejezdna pomiędzy ul. Rakowiecką a Wiktorską od 10 listopada ok. godz. 22 do 14 listopada ok. godz. 4. Na jezdni wymieniana będzie nawierzchnia.

Przejezdna pozostanie m.in. Wisłostrada; ciąg ulic Okopowa, Towarowa, Grójecka do pl. Narutowicza (a po zakończeniu zgromadzenia na placu i przemarszu ul. Grójecką także dalej) oraz Raszyńska, Krzyckiego, Żwirki i Wigury do Banacha (a po zakończeniu przemarszu na Pole Mokotowskie także dalej). Aleje Jerozolimskie pozostaną przejezdne do Ronda R. Dmowskiego ale trzeba się liczyć z utrudnieniami na śródmiejskim odcinku; także ciąg ulic Prosta-Świętokrzyska pozostanie otwarty do ul. Marszałkowskiej. Utrudnień nie powinno być w al. Solidarności. Przejezdne powinny być mosty: M. Skłodowskiej-Curie, gen. S. Grota-Roweckiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski i Siekierkowski. Otwarty będzie także Most Świętokrzyski ale dojazd do niego będzie utrudniony z powodu przemarszów Traktem Królewskim i ul. Świętokrzyską oraz zgromadzenia na błoniach Stadionu PGENarodowego.

Zmiany tras obejmą kilkadziesiąt linii autobusowych i tramwajowych – kierowane będą na najbliższe przejezdne ciągi komunikacyjne. Szczegóły można będzie znaleźć na stronie www.ztm.waw.pl. Zarząd Transportu Miejskiego wystawi ok. 60 posterunków nadzoru ruchu, w których pracownicy ZTM będą na bieżąco reagowali na zmieniającą się sytuację na ulicach i kierowali pojazdy na zmienione trasy. Relację na żywo będzie można śledzić na Facebooku i Twitterze ZTM. W Śródmieściu będą działały punkty informacyjne.

Najlepszym środkiem komunikacji w tym dniu będzie metro. Pociągi linii M1 będą kursowały przez cały dzień wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty; linii M2 w godz. 11– 20 wg rozkładu jazdy obowiązującego w soboty. Do ok. godz. 11 oraz po godz. 20 linia metra M2 będzie działała wg. rozkładu jazdy obowiązującego w dni świąteczne wraz z kursami nocnymi.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: