WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Aktywne przejście ostrzeże kierowców o zbliżaniu się pieszego

Aktywne przejście ostrzeże kierowców o zbliżaniu się pieszego

30.09.2016, godz. 14:51
Przejście dla pieszych
foto: Super Express

Aktywne przejście wprowadza Zarząd Dróg Miejskich na ulicy Kondratowicza. System na przejściu pomiędzy ul. Chodecką i Łabiszyńską, ma za zadanie ostrzegać kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu identyfikacji złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.

System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje", czylu gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu. Koszt wybudowania aktywnego przejścia w pełnym wyposażeniu to ok. 60 tys. zł. To znacznie mniej, niż wybudowanie sygnalizacji świetlnej.

„Zastosowane na ul. Kondratowicza rozwiązanie jest pilotażem. Jeżeli się sprawdzi, planujemy zastosowanie go także w innych lokalizacjach" - zapowiada ZDM.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: