WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Badają drzewa tomografem

Badają drzewa tomografem

10.10.2016, godz. 13:51
Wycinka drzew
foto: Super Express

Badania miejskich drzew będzie prowadził Zarząd Oczyszczania Miasta do 20 października.

Do diagnozowania drzew, których stan zdrowotny budzi wątpliwości urzędników, używany jest specjalistyczny sprzęt, między innymi tomograf. W tym roku do badań wytypowano około 250 drzew chorujących i z zaburzoną statyką w pięciu dzielnicach: Targówek, Praga-Południe, Wola, Ursynów i Śródmieście. Badanie prowadzone jest dwuetapowo. Najpierw soniczny tomograf komputerowy, przy pomocy kilku zainstalowanych na korze czujników, pozwala w bezinwazyjny sposób zajrzeć do wnętrza pnia. Uzyskany obraz pokazuje zmienione chorobowo fragmenty, ubytki i stopień rozkładu drewna.

Następnie wykonywane są próby obciążeniowe polegające na naciąganiu drzew linami, co imituje działanie sił w czasie trudnych warunków pogodowych. Sprawdzana jest wytrzymałość, odporność na złamanie oraz stabilność drzew podczas burz i nawałnic z silnym wiatrem.

Analiza wyników badań określa kondycję drzew co pozwala podjąć konkretne działania pielęgnacyjne. Bywa jednak, że ekspertyzy są podstawą do wystąpienia o zezwolenie na usunięcie drzewa, które – szczególnie w czasie burz i silnych wiatrów – stwarza zagrożenie dla mieszkańców i ich mienia.

„Przy Światowym Dniu Drzew nie sposób nie sposób wspomnieć, że przed nami jesienne sadzenie. W tym roku na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta posadzonych zostanie około 1700 drzew" - dodają pracownicy ZOM.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: