WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Betonowy plac Pięciu Rogów nie dla kierowców

Betonowy plac Pięciu Rogów nie dla kierowców

12.11.2016, godz. 07:00
Betonowy plac Pięciu Rogów nie dla kierowców
foto: Paweł Dąbrowski/Super Express

Plan przebudowy placu Pięciu Rogów nie spodoba się kierowcom! Kolejne fragmenty centrum miasta mają zamienić się w deptak. Niestety, betonowy. Za to ze szpalerem drzew posadzonych kosztem miejsc do parkowania.

Ratusz rozstrzygnął właśnie konkurs na projekt przebudowy zbiegu ulic Chmielnej, Brackiej, Zgoda i Szpitalnej, umownie zwanego placem Pięciu Rogów. Wygrał go pomysł Kacpra Ludwiczaka z Gdyni, który nie proponuje w tym miejscu stolicy architektonicznych szaleństw typu amfiteatr, fontanny, rzeźby czy feeria świateł (takie były odrzucone koncepcje). Architekt z Pomorza chce zafundować warszawiakom proste, betonowe bryły, betonową nawierzchnię i ławki. A wzdłuż Domu Towarowego Braci Jabłkowskich posadzony ma być szpaler kilkunastu drzew.

- Ta koncepcja ujmuje swoją prostotą i harmonią z przestrzenią - chwali pomysł wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Beton harmonizuje z okolicznymi budynkami i też może być znakomicie wykonany - dodaje wicedyrektor Biura Architektury Marek Mikos.

Koncepcja zakłada też uspokojenie ruchu samochodowego. Dziś to dla kierowców wąskie gardło, ale konieczne, by się przebić na przykład z Alej Ujazdowskich do Świętokrzyskiej czy placu Powstańców Warszawy, zwłaszcza że w Nowy Świat nie da się wjechać. Stołeczni urzędnicy jednak zamierzają jeszcze ograniczyć tam możliwość przejazdu. W przyszłości przejezdna ma być tylko ulica Szpitalna. Ulica Zgoda ma zamienić się w deptak.

- Liczymy na to, że ten plac zacznie żyć również otoczeniem. Dzięki temu, że nie jest w zasadzie do końca zdefiniowany, mogą się na nim odbywać najróżniejsze wydarzenia. Wszystko zależy od sąsiedztwa - uważa wiceprezydent Kaznowska. W przyszłym roku ma powstać projekt budowlany placu Pięciu Rogów, a przebudowa powinna się rozpocząć w 2018 roku. Inwestycja będzie kosztować około 20 milionów złotych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: