WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Bezpłatne zwiedzanie Łazienek Królewskich przez cały miesiąc

Bezpłatne zwiedzanie Łazienek Królewskich przez cały miesiąc

07.11.2016, godz. 10:36
Łazienki
foto: Super Express

Do 30 listopada w Łazienkach Królewskich można zwiedzać bezpłatnie zabytki i oglądać kolekcje dzieł sztuki z czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. W ramach akcji "Darmowy listopad" odbędzie się także nocne zwiedzenie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii oraz 200 lekcji muzealnych.

Już po raz piąty rezydencje królewskie: Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu udostępniają bezpłatnie w listopadzie swoje zbiory.

Tegoroczny "Darmowy listopad" odbywa się pod hasłem "Królowie i sztuka". W Łazienkach Królewskich to okazja, by poznać cenne kolekcje i zabytki: Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki, a także zobaczyć słynne dzieło z Muzeum Mauritshuis w Hadze - "Wnętrze galerii obrazów", flamandzkiego malarza Gonzalesa Coques'a (Królewska Galeria Obrazów w Pałacu na Wyspie).

Bezpłatne zwiedzanie odbywa si ę w poniedziałki w godz. 11-18, zaś od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Obiekty będą czynne także 11 listopada w Święto Niepodległości. Bezpłatne wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub kasach Łazienek Królewskich, gdzie dostępne są również audioprzewodniki (płatne 5 zł). Zwiedzanie w grupach nie wymaga rezerwacji.

Program "Darmowego listopada" pełen jest bezpłatnych atrakcji, takich jak: codzienne spotkania z publicznością pod hasłem "Królowie i sztuka", sobotnie nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii, rodzinne warsztaty, a także lekcje muzealne dla szkół, które zaplanowano m.in. w nowo otwartej Pracowni Artysty w Strefie Edukacji.

Pod hasłem "Królowie i sztuka" spotkania z publicznością będą się odbywać w listopadzie codziennie o godz. 11, 14 i 17 w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim. W ich trakcie pracownicy Łazienek Królewskich opowiedzą o Królewskiej Galerii Obrazów oraz Królewskiej Galerii Rzeźby. Zaprezentują wybrane eksponaty, a w Pałacu na Wyspie przedstawią dzieło "Wnętrze galerii obrazów", Gonzalesa Coques'a, a także przybliżą ideę tworzenia królewskich kolekcji w Europie doby Oświecenia.

Pracownicy łazienek zapraszają również do Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii w każdą sobotę listopada - 5, 12, 19 i 26 - w godz. 19-23. Będzie można zobaczyć nastrojowo oświetlone wnętrza, a także posłuchać historii królewskich kolekcji malarstwa i rzeźby Stanisława Augusta. Edukatorzy opowiedzą również o idei utworzenia w Łazienkach pierwszego muzeum publicznego.

Warsztaty rodzinne będą się odbywać w listopadowe weekendy. W soboty o godz. 11 dzieci w wieku 1-3 lat i ich opiekunowie twórczo spędzą czas w Starej Kordegardzie, zaś w cztery kolejne niedziele o godz. 14 dzieci w wieku 7-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach fotograficznych w Pałacu na Wyspie.

Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w 200 bezpłatnych lekcjach muzealnych, przygotowanych przez Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie. W Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii odbędą się następujące zajęcia:
"O klasycyzmie" - lekcja poświęcona architekturze wzorowanej na antycznej, rzeźbie inspirowanej sztuką staro¬żytnej Grecji i Rzymu oraz malarstwu mitologicznemu.

"Ko-lekcja" - podróż w czasy Oświecenia, która pozwoli zapoznać się z królewską kolekcją Stanisława Augusta, zgromadzoną w jego letniej rezydencji.
"W kręgu mecenatu Stanisława Augusta" - lekcja w Królewskiej Galerii Obrazów i Rzeźby, poświęcona m.in. mecenatowi ostatniego króla Polski.
"Zostań nadwornym artystą" - zajęcia pozwalające odkryć tajniki warsztatu nadwornych malarzy Stanisława Augusta.
"Antyk na bis" - lekcja odkrywająca znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na sztukę i kulturę w XVIII wieku.
"W królewskiej formierni" - zajęcia, podczas których uczniowie poznają warsztat rzeźbiarza i formiera oraz samodzielnie wykonają odlew gipsowy.
"Zmagania z materią" - zajęcia, które pozwolą zrozumieć znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na nowożytną Europę oraz poznać techniki rzeźbiarskie i odlewnicze.

W listopadzie bezpłatnie będzie też można wziąć udział w III Międzynarodowym Festiwalu I.J Paderewskiego, Festiwalu De Musica, a także "Salonach Poezji K40", podczas których wystąpi aktorka Krystyna Janda, i "Salonach Muzycznych", stanowiących kontynuację letnich koncertów pod Pomnikiem Chopina.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: