WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Bezpłatne zwiedzanie Łazienek Królewskich przez cały miesiąc

Bezpłatne zwiedzanie Łazienek Królewskich przez cały miesiąc

07.11.2016, godz. 10:36
Łazienki
foto: Super Express

Do 30 listopada w Łazienkach Królewskich można zwiedzać bezpłatnie zabytki i oglądać kolekcje dzieł sztuki z czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. W ramach akcji "Darmowy listopad" odbędzie się także nocne zwiedzenie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii oraz 200 lekcji muzealnych.

Już po raz piąty rezydencje królewskie: Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu udostępniają bezpłatnie w listopadzie swoje zbiory.

Tegoroczny "Darmowy listopad" odbywa się pod hasłem "Królowie i sztuka". W Łazienkach Królewskich to okazja, by poznać cenne kolekcje i zabytki: Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki, a także zobaczyć słynne dzieło z Muzeum Mauritshuis w Hadze - "Wnętrze galerii obrazów", flamandzkiego malarza Gonzalesa Coques'a (Królewska Galeria Obrazów w Pałacu na Wyspie).

Bezpłatne zwiedzanie odbywa si ę w poniedziałki w godz. 11-18, zaś od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Obiekty będą czynne także 11 listopada w Święto Niepodległości. Bezpłatne wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub kasach Łazienek Królewskich, gdzie dostępne są również audioprzewodniki (płatne 5 zł). Zwiedzanie w grupach nie wymaga rezerwacji.

Program "Darmowego listopada" pełen jest bezpłatnych atrakcji, takich jak: codzienne spotkania z publicznością pod hasłem "Królowie i sztuka", sobotnie nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii, rodzinne warsztaty, a także lekcje muzealne dla szkół, które zaplanowano m.in. w nowo otwartej Pracowni Artysty w Strefie Edukacji.

Pod hasłem "Królowie i sztuka" spotkania z publicznością będą się odbywać w listopadzie codziennie o godz. 11, 14 i 17 w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim. W ich trakcie pracownicy Łazienek Królewskich opowiedzą o Królewskiej Galerii Obrazów oraz Królewskiej Galerii Rzeźby. Zaprezentują wybrane eksponaty, a w Pałacu na Wyspie przedstawią dzieło "Wnętrze galerii obrazów", Gonzalesa Coques'a, a także przybliżą ideę tworzenia królewskich kolekcji w Europie doby Oświecenia.

Pracownicy łazienek zapraszają również do Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii w każdą sobotę listopada - 5, 12, 19 i 26 - w godz. 19-23. Będzie można zobaczyć nastrojowo oświetlone wnętrza, a także posłuchać historii królewskich kolekcji malarstwa i rzeźby Stanisława Augusta. Edukatorzy opowiedzą również o idei utworzenia w Łazienkach pierwszego muzeum publicznego.

Warsztaty rodzinne będą się odbywać w listopadowe weekendy. W soboty o godz. 11 dzieci w wieku 1-3 lat i ich opiekunowie twórczo spędzą czas w Starej Kordegardzie, zaś w cztery kolejne niedziele o godz. 14 dzieci w wieku 7-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach fotograficznych w Pałacu na Wyspie.

Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w 200 bezpłatnych lekcjach muzealnych, przygotowanych przez Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie. W Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii odbędą się następujące zajęcia:
"O klasycyzmie" - lekcja poświęcona architekturze wzorowanej na antycznej, rzeźbie inspirowanej sztuką staro¬żytnej Grecji i Rzymu oraz malarstwu mitologicznemu.

"Ko-lekcja" - podróż w czasy Oświecenia, która pozwoli zapoznać się z królewską kolekcją Stanisława Augusta, zgromadzoną w jego letniej rezydencji.
"W kręgu mecenatu Stanisława Augusta" - lekcja w Królewskiej Galerii Obrazów i Rzeźby, poświęcona m.in. mecenatowi ostatniego króla Polski.
"Zostań nadwornym artystą" - zajęcia pozwalające odkryć tajniki warsztatu nadwornych malarzy Stanisława Augusta.
"Antyk na bis" - lekcja odkrywająca znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na sztukę i kulturę w XVIII wieku.
"W królewskiej formierni" - zajęcia, podczas których uczniowie poznają warsztat rzeźbiarza i formiera oraz samodzielnie wykonają odlew gipsowy.
"Zmagania z materią" - zajęcia, które pozwolą zrozumieć znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na nowożytną Europę oraz poznać techniki rzeźbiarskie i odlewnicze.

W listopadzie bezpłatnie będzie też można wziąć udział w III Międzynarodowym Festiwalu I.J Paderewskiego, Festiwalu De Musica, a także "Salonach Poezji K40", podczas których wystąpi aktorka Krystyna Janda, i "Salonach Muzycznych", stanowiących kontynuację letnich koncertów pod Pomnikiem Chopina.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: