WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Białe kruki z kolekcji BUW na wystawie

Białe kruki z kolekcji BUW na wystawie

28.09.2016, godz. 12:27
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, BUW
foto: Materiały prasowe

Wystawę pt. „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki" zaprezentuje wybór najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektów ze zbiorów biblioteki. Będzie można ją oglądać od 6 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawski przy ul. Dobrej 56/66.

Kolekcję starych druków, liczącą 130 tysięcy woluminów, reprezentować będzie na wystawie m.in. dzieło Expositio super toto Psalterio, Ioannesa de Turrecremata (Kraków, ok. 1475) – jedna z czterech książek wydrukowanych w pierwszej drukarni założonej na ziemiach polskich oraz Macieja Kazimierza Sarbiewskiego Lyricorum libri IV (Antwerpia, 1632) – utwory poetyckie najbardziej znanego w Europie staropolskiego poety, zwanego „chrześcijańskim Horacym". Na stronie tytułowej dzieła umieszczono sztych przedstawiający apoteozę herbu papieskiego Urbana VIII z rodu Barberinich (trzy pszczoły), rytowany przez Cornelisa Galle I według rysunku Pietera Paula Rubensa. Szkic obrazu olejnego Rubensa oraz płyta miedziorytnicza zachowane są do dzisiaj w Muzeum Plantin-Moretus w Antwerpii. Biblioteka przypomnimy, że posiada w zbiorach napisane przez Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium libri sex (wydanie drugie z 1566 roku) - fundamentalne dzieło, którego egzemplarz trafił najpierw z Bazylei do Konstatynopola (XVII wiek), następnie do Jerozolimy, a pod koniec XVIII wieku do Warszawy.

Apetyt na obszerniejszą ekspozycję wywołają z pewnością reprodukcje pięknych opraw, których kunszt uwypuklą powiększenia. Z obszernego zbioru rossików wybrano na m.in. tak zwany Ewangeliarz poczajowski (Svâŝennoe Evangelie – Ewangeliarz, Počaev, 1818) w ozdobnej oprawie ołtarzowej: deski obciągnięte zielonym aksamitem z pozłacanymi okuciami oraz wykonanymi farbami emaliowymi przedstawieniami Chrystusa Pantokratora i czterech ewangelistów oraz Smaragdusa, abbas Virdunensis, In Evangelia et Epistolas explicato (Strasburg, 1536) – tom z biblioteki królewskiej Zygmunta II Augusta. Na okładce górnej umieszczono superekslibris ‒ herby Orzeł koronny i Pogoń litewska; na dolnej inskrypcja: Sigismundi Augusti Regi Poloniae Monumentum oraz data oprawy 1549. Egzemplarz jest jednym z dwunastu monumentów Zygmuntowych przechowywanych w zbiorach Gabinetu Starych Druków BUW.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: