WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa WARSZAWSKIE CZWARTKI. Zamiast własnego auta

WARSZAWSKIE CZWARTKI. Zamiast własnego auta

25.08.2016, godz. 10:18
opony
foto: Nokian

Carsharing, czyli miejska wypożyczalnia samochodów, w przyszłym roku pojawi się w Warszawie. Czym jest carsharing? To krótkoterminowe, bezobsługowe wypożyczanie samochodów.

.
Miejski samochód

Wypożyczenie auta już w 2017 r. w Warszawie będzie maksymalnie proste – za pomocą aplikacji mobilnej, strony WWW lub infolinii. Samochody można będzie wypożyczyć i oddać w dowolnym legalnym miejscu parkingowym na obszarze centrum miasta. Dla osób korzystających z auta sporadycznie, wypożyczenie miejskiego samochodu stanie się opłacalną alternatywą, bo nie trzeba będzie płacić za paliwo, parkowanie, serwis, ubezpieczenie itd.

.
Po co carsharing

Carsharing w stolicy będzie paradoksalnie po to, aby zmniejszyć liczbę samochodów. Dziś jest ich w Warszawie ponad 600 na 1000 mieszkańców, a liczba ta rośnie. W Berlinie, gdzie carsharing działa od lat, samochodów jest niemal dwa razy mniej, dodatkowo ich liczba stale maleje. Dlaczego tak się dzieje? Jeden samochód publiczny może zastąpić dziesięć prywatnych – tak stało się w wielu miastach Europy. Osoby korzystające dotąd z własnych pojazdów kilka razy w miesiącu, decydują się na sprzedaż auta, ponieważ koszty jego utrzymania są wyższe niż wypożyczenie miejskiego samochodu. Carsharing wykorzystują także firmy.

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął właśnie poszukiwania firmy, której udzieli koncesji na obsługę systemu. Na początek będzie to od 300 do 500 niskoemisyjnych samochodów, z których będzie można skorzystać już w przyszłym roku.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: