WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Co było za Żelazną Bramą? - wycieczka śladami przedwojennych bazarów

Co było za Żelazną Bramą? - wycieczka śladami przedwojennych bazarów

24.10.2016, godz. 14:35
Warszawa, stolica, centrum
foto: Super Express

Gdzie Stefan Starzyński planował wytyczyć trasę N-S i W-Z? Kiedy w Hali Mirowskiej nocowały autobusy? Gdzie w czasach PRL-u można było obejrzeć filmy trójwymiarowe? Co ma wspólnego abp Leszek Sławoj-Głódź z Marianem Spychalskim? Gdzie miał pierwotnie powstać bułgarski cyrk? Jak wyglądały niezrealizowane projekty socrealistycznego Mirowa? - odpowiedzi na te pytania usłyszą uczestnicy wycieczki, która zacznie się 29 października (sobota) o godz. 13.

Spacer odbędzie się śladem najsłynniejszych przedwojennych bazarów Warszawy. Uczestnicy odwiedzą targ na placu Żelaznej Bramy, Gościny Dwór, bazar Janasza i Kurtza. Poznają historię tego miejsca, sięgającą czasów jurydyki Wielopole. Zobaczą, jak spektakularne projekty kreślili architekci z czasów PRL-u, m. in.: Teatr Domu Wojska Polskiego Romualda Gutta czy Łuk Zwycięstwa Marka Leykama. Poznamy historię Osiedla za Żelazną Bramą, jednej z najodważniejszych realizacji ideałów urbanistycznych Corbusiera w Warszawie. Poszukają też śladów ulicy Krochmalnej, esencji żydowskiej Warszawy, gdzie synagogi sąsiadowały z domami publicznymi, a chasydzi mijali się na chodnikach ze złodziejami.

„Zawędrujemy na ulicę Gnojną, która nie wiedziała, co to sen, gdzie u „Grubego Joska" pod numerem 7 „polska elita, książęta i hrabinie, zrzuciwszy herbowe jarzmo, bez żenady prezentowali wulgarną obyczajowość rozpasanego szlachcica." Zobaczymy gdzie stały pomniki: Juliana Marchlewskiego, Czynu Chłopskiego i „Utrwalaczy"" - zapowiadają przewodnicy.
Przypominają, że legendarna „Żelazna Brama" była granicą wyznaczającą koniec Ogrodu Saskiego, kres królestwa kwiatów i odpoczynku, za którą zaczynało się panowanie handlu, gdzie „w słonecznym blasku to lśniły krwistą czerwienią świeżo porąbane połcie, zwisające z jatek, w których biel ścian kontrastowała z ociekającymi krwią pniakami służącymi do ćwiartowania mięsa.

Spotkanie odbędzie się 29 października (sobota) o godz. 13 na pl. Bankowym 1, róg ul. Elektoralnej i ul. Marszałkowskiej. Wycieczkę poprowadzi Mariusz Prządak.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: